?>

Przejęcie Finox Holding

11/06/2017

Gedeon Richter ogłasza przejęcie Finox Holding w zamian za świadczenia wzajemne o wartości ok. 175 mln EUR (190 mln CHF).

Finox Holding, szwajcarska spółka biotechnologiczna, prowadzi prace nad rozwojem i komercjalizacją innowacyjnych i przystępnych cenowo produktów związanych z regulacją kontroli płodności kobiet. Produkowany przez Finox Holding preparat BEMFOLA® to biopodobny rekombinowany ludzki hormon folikulotropowy (r-hFSH), pobudzający jajniki w leczeniu niepłodności.
Spółka Richter uzyskała globalne prawa do produktu BEMFOLA®, który w maju 2014 r. uzyskał akceptację Unii Europejskiej i aktualnie jest sprzedawany w ponad 20 krajach. Prawa do zawierającego r-hFSH produktu będącego przedmiotem postępowania rejestracyjnego FDA oraz przeznaczonego do dystrybucji na rynku amerykańskim zostały wyłączone z transakcji i pozostaną wyłączną własnością dr. h.c. Willy’ego Michela.
Korzyści z przejęcia:
Uzupełnienie istniejącej sieci franczyzowej spółki Richter w dziedzinie ochrony zdrowia kobiet.
Dalsze umocnienie pozycji spółki Richter na głównych rynkach europejskich.
Zaznaczenie obecności spółki Richter na rynkach produktów biopodobnych.

Podsumowanie
Gedeon Richter Plc („Richter”) poinformowała dziś o przejęciu Finox Holding („Finox”), prywatnej szwajcarskiej spółki biotechnologicznej, której głównym przedmiotem działalności jest rozwój i komercjalizacja innowacyjnych i przystępnych cenowo produktów z obszaru płodności kobiet.
Produkowany przez Finox Holding biopodobny produkt leczniczy BEMFOLA® to rekombinowany ludzki hormon folikulotropowy (r-hFSH), opracowany jako preparat biopodobny do uznanego produktu referencyjnego GONAL-f®. BEMFOLA® to pierwszy biopodobny r-hFSH wprowadzony do obrotu w Europie. Aktualnie sprzedawany jest na terenie Unii Europejskiej, w Izraelu, na Bliskim Wschodzie i w Australii. Od momentu wprowadzenia do obrotu w II kwartale 2014 r. zdobył znaczny udział na rynku.
W konsekwencji przejęcia Richter dokona integracji zespołu spółki Finox, koncentrując się na obszarze kobiecej płodności w ramach stale rosnącej aktywności w dziedzinie ochrony zdrowia kobiet. Kierownictwo wyższego szczebla oraz zespoły ds. sprzedaży Finox dysponują bogatym doświadczeniem w zakresie dotyczącym zdrowia kobiet w obszarze płodności zdobytym w wiodących międzynarodowych spółkach farmaceutycznych.

Uzasadnienie przejęcia
Finox stanowi dla spółki Richter okazję do rozszerzenia sieci franczyzowej w obszarze ochrony zdrowia kobiet oraz dalszego podkreślenia aktywności w dziedzinie produktów biopodobnych. Przejęcie umożliwi spółce Gedeon Richter umocnienie swojej obecności w ważnym i rosnącym rynku tj. w obszarze terapeutycznym dotyczącym płodności kobiet.

Finox przedstawił dla spółki Richter strategiczną propozycję w kluczowym dla nas obszarze terapeutycznym. Dzięki temu poszerzy się nasze portfolio preparatów w dziedzinie ochrony zdrowia kobiet. Nie mogę się doczekać współpracy z zespołem Finox, aby rozwijać sukces ich produktu BEMFOLA®. Dzięki tej współpracy będziemy wzmacniać ten specjalistyczny segment działalności w większości kluczowych dla nas regionów i poszerzymy zasięg geograficzny naszej działalności. Jestem przekonany, że przejęcie spółki Finox oraz komercjalizacja preparatu BEMFOLA® przyczynią się do zwiększenia wartości spółki dla naszych inwestorów – powiedział Erik Bogsch, dyrektor zarządzający Gedeon Richter Plc.

Finox znajduje się w fazie ekspansji handlowej w Europie i uzyskuje imponujący wzrost. Osiągnięcie firmy w postaci wprowadzenia produktu BEMFOLA® na rynki ponad 20 krajów w ciągu 12 miesięcy oraz uzyskanie dwucyfrowego udziału na wielu z nich jest czymś nieprawdopodobnym i mam świadomość, jak wielkich inwestycji wymaga. Cieszymy się, że Richter przeprowadzi komercjalizację preparatu BEMFOLA®, ponieważ ich istniejące portfolio oraz podejście do wyspecjalizowanych firm farmaceutycznych doskonale się uzupełniają, a ponadto uważani są za jednego ze światowych liderów w dziedzinie rozwoju i sprzedaży produktów z segmentu ochrony zdrowia kobiet – dodał dr h.c. Willy Michel, założyciel, prezes zarządu i większościowy udziałowiec Finox Holding.

Podstawowe warunki transakcji
Wartość zakupionych udziałów w Finox wyniosła ok. 175 mln EUR (190 mln CHF).
r-hFSH
Światowy rynek gonadotropiny jest aktualnie wyceniany na ponad 2 mld EUR (1,5 mld EUR z wyłączeniem USA) i rośnie w tempie ok. 4% rocznie, głównie dlatego, że pary coraz częściej odkładają moment założenia rodziny. Produkty stosowane do pobudzania wzrostu pęcherzyków jajnikowych to niezwykle zaawansowane produkty biologiczne i ich opracowanie oraz rejestracja pochłaniają wiele czasu oraz pieniędzy – dlatego na rynku panuje stosunkowo niewielka konkurencja i rzadko pojawiają się nowe podmioty. Rynek jest ściśle skoncentrowany i ogranicza się do kilku ośrodków zapłodnienia in vitro (IVF) w danym kraju, co pozwala na utrzymywanie niewielkiego grona wyspecjalizowanych sprzedawców oraz stosunkowo niskiego poziomu kosztów w porównaniu do innych obszarów terapeutycznych.
BEMFOLA®
Preparat BEMFOLA® jest wytwarzany w technologii rekombinacji DNA. Zarówno BEMFOLA®, jak i produkt referencyjny GONAL-f® mają postać naturalnie występującego hormonu FSH, który odgrywa kluczową rolę w płodności kobiet. Produkt BEMFOLA® został dopuszczony do obrotu rynkowego przez Unię Europejską w maju 2014 r. i jest obecnie sprzedawany w ponad 20 krajach. Zgody udzielono na podstawie danych pochodzących z dużego badania III fazy, w ramach którego wykazano podobieństwo terapii produktem BEMFOLA® do leczenia produktem referencyjnym – GONAL-f®, opierając się na liczbie oocytów pobranych po zakończeniu terapii FSH. W tym samym badaniu III fazy zaobserwowano podobne profile skuteczności i bezpieczeństwa w obydwu ramionach badania oraz podobną liczbę żywych urodzeń wśród pacjentek, które po zakończeniu terapii zaszły w ciążę.

Produkt BEMFOLA® jest dostępny w postaci 5 jednodawkowych jednorazowych wkładów występujących w następujących dawkach: 75, 150, 225, 300 i 450 j.m. BEMFOLA® jest dostarczany z wykorzystaniem jednorazowego, unikatowego, nowoczesnego systemu do podawania w postaci prostego urządzenia jednorazowego użytku umożliwiającego pacjentce samodzielne wstrzyknięcie leku raz dziennie.

Finox

Finox Biotech (Finox AG) to spółka biofarmaceutyczna z siedzibą w Burgdorf (Szwajcaria). Finox Biotech została założona w 2007 r., z ambicją osiągnięcia wiodącej pozycji w dziedzinie terapii płodności poprzez połączenie wysokiej jakości szwajcarskich leków z innowacyjnymi, wielokrotnie nagradzanymi systemami do ich podawania.

Bär & Karrer AG występuje w charakterze radcy prawnego spółki Richter. Kellerhals- Carrard występuje w charakterze radcy prawnego Finox Holding i dr. h.c. Willy’ego Michela.

Gedeon Richter Plc.

Gedeon Richter Plc. (www.richter.hu), z siedzibą w Budapeszcie (Węgry), jest jedną z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, coraz prężniej rozwijającą swoją działalność na rynkach Europy Zachodniej. W 2015 roku firma Richter osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 1,2 mld EUR (1,3 mld USD), a jej wartość giełdowa wyceniana była na 3,3 mld EUR (3,6 mld USD). Wachlarz produktów firmy Richter obejmuje niemal wszystkie najważniejsze obszary terapeutyczne, m.in. ginekologię, ośrodkowy układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Posiadając największe centrum badawczo-rozwojowe w Europie Środkowo-Wschodniej Richter koncentruje swoje badania nad lekami oryginalnymi dotyczącymi chorób ośrodkowego układu nerwowego. Za sprawą uznanego doświadczenia w dziedzinie chemii steroidów Richter odgrywa na świecie znaczącą rolę w zakresie zdrowia kobiet. Aktywnie angażuje się również w rozwój produktów biopodobnych.


Inne komunikaty

  • Materiały Edukacyjne dla produktów Levosert i Levosert Easy
    12/04/2024
  • Materiały edukacyjne – Kardatuxan
    21/03/2024
  • Richter przejmuje wszystkie udziały HELM w spółkach joint venture Richter-Helm BioTec i Richter-Helm BioLogics w Niemczech
    13/03/2024
Zobacz wszystkie komunikaty

Bezpieczeństwo leków

Bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższą wartością dla Grupy Gedeon Richter, dlatego przykładamy ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa pacjentów poprzez monitorowanie informacji dotyczących działań niepożądanych, które wystąpiły w trakcie farmakoterapii. Zapewniamy pacjentom oraz lekarzom zawsze aktualne informacje o leku, jak również odpowiadamy na wszystkie zgłaszane pytania dotyczące bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych.

Zobacz wszystkie komunikaty