?>

IQ Medical i Richter ogłaszają sprzedaż i zakup Giskit MD B.V.

21/07/2023

Rotterdam, Holandia i Budapeszt, Węgry – 20 lipca 2023 – Gedeon Richter Plc. („Richter”) i IQ Medical Ventures B.V. („IQ Medical”) ogłosiły dzisiaj, że podpisały umowę sprzedaży udziałów w celu przeniesienia 100% udziałów Giskit MD B.V. na rzecz Richter z Giskit Holding B.V., spółki stowarzyszonej IQ Medical. Giskit MD B.V. jest właścicielem aktywów i praw patentowych ExEm Foam® i Gis-Kit na całym świecie, z wyłączeniem Stanów Zjednoczonych, Chin i Korei Południowej (gdzie są to produkty farmaceutyczne). Oba produkty, należące do obszaru opieki zdrowotnej kobiet, znajdują zastosowanie w bardziej przyjaznych dla pacjentek badaniach ultrasonograficznych, ExEm® Foam w badaniu jajowodów oraz Gis-Kit w badaniu jamy macicy. Od kilku lat są z powodzeniem komercjalizowane w ponad 40 krajach na całym świecie. Giskit MD B.V. została wyceniona przez strony na ok. 30 mln EUR, płatne przy podpisaniu umowy.

Johan FM Remmerswaal, dyrektor zarządzający IQ Medical, stwierdził: „Przejęcie firmy Giskit MD B.V. przez firmę Richter to kamień milowy w globalnym dostępie pacjentów do produktów i procedur związanych ze zdrowiem kobiet i płodnością. Dzięki szerokiemu zasięgowi firmy Richter i zaangażowaniu w poszerzanie oferty w tej dziedzinie, pacjentki na całym świecie mogą spodziewać się nadzwyczajnej poprawy dostępności. Jako IQ Medical, sprzedawca Giskit MD B.V., jesteśmy podekscytowani tym przejęciem i oczekujemy z niecierpliwością na współpracę z Richter. Tymczasem jako IQ Medical pozostajemy zaangażowani w dalszy rozwój naszego portfolio innych innowacyjnych produktów i przedsięwzięć w dziedzinie zdrowia kobiet”.

„Akwizycja tego wyrobu medycznego idealnie wpisuje się w strategię firmy polegającą na poszerzaniu portfolio w zakresie zapłodnienia in vitro” – powiedział Gábor Orbán, dyrektor generalny firmy Richter. „Wzmocnienie obecności firmy Richter w leczeniu niepłodności po raz kolejny dowodzi zaangażowania firmy w problemy medyczne dotykające coraz więcej kobiet na naszych głównych rynkach europejskich. Jesteśmy na dobrej drodze, aby do końca dekady stać się wiodącą firmą w dziedzinie zdrowia kobiet”.

ExEm® Foam

ExEm® Foam to innowacyjny wyrób medyczne wykorzystywany podczas histerosalpingosonografii z użyciem pianki (HyFoSy), oferujący nową i atrakcyjną alternatywę dla oceny i diagnostyki drożności jajowodów u kobiet z obniżoną płodnością lub kobiet z rozpoznaną lub podejrzewaną niepłodnością. Metoda HyFoSy została niedawno włączona do „Opartych na dowodach wytycznych ESHRE dotyczących niewyjaśnionej niepłodności”, zapewniając lepsze warunki do badań ultrasonograficznych bez konieczności ekspozycji pacjentek na jod i promieniowanie; udowodniono ponadto, że jest ona mniej bolesna i tańsza w porównaniu z obecnymi alternatywami medycznymi i chirurgicznymi.

Firma IQ Medical

 IQ Medical to prywatny inkubator nauk biologicznych i pakiet inwestycyjny, który działa jako firma patronacka dla różnych startupów z dziedziny ginekologii, płodności, radiologii interwencyjnej i kardiologii oraz anestezjologii. IQ Medical ma siedzibę w Rotterdamie w Holandii i posiada biuro satelitarne w Nowym Jorku w USA.

Firma Richter

 Gedeon Richter Plc. (www.gedeonrichter.com), z siedzibą w Budapeszcie na Węgrzech, jest główną firmą farmaceutyczną w Europie Środkowo-Wschodniej, z rosnącą bezpośrednią obecnością w Europie Zachodniej, Chinach, Ameryce Łacińskiej i Australii. Po osiągnięciu kapitalizacji rynkowej w wysokości 3,9 mld EUR (4,1 mld USD) do końca 2022 r., skonsolidowana sprzedaż firmy Richter wyniosła w tym samym roku około 2,0 mld EUR (2,1 mld USD). Portfolio produktów firmy Richter obejmuje wiele ważnych obszarów terapeutycznych, w tym obszar opieki zdrowotnej kobiet, ośrodkowego układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego. Podstawowa działalność badawcza firmy Richter, która posiada największą jednostkę badawczo-rozwojową w Europie Środkowo-Wschodniej, koncentruje się na zaburzeniach OUN. Dzięki powszechnie uznanej wiedzy specjalistycznej w dziedzinie chemii sterydów, Richter jest znaczącym globalnym graczem w dziedzinie opieki zdrowotnej kobiet. Richter jest również aktywna w rozwoju produktów biopodobnych.

Dalszych informacji udzielają:

 IQ Medical

 Dla inwestorów:

 Ernst Jan Kruis: +31 6 51 420975

Dla mediów:

Leo van der Hoek: +31 6 51 383804

Richter

 Dla inwestorów:

 Katalin Ördög: +36 1 431 5680

Dla mediów:

 Zsuzsa Beke: +36 1 431 4888

Inne komunikaty

  • Materiały Edukacyjne dla produktów Levosert i Levosert Easy
    12/04/2024
  • Materiały edukacyjne – Kardatuxan
    21/03/2024
  • Richter przejmuje wszystkie udziały HELM w spółkach joint venture Richter-Helm BioTec i Richter-Helm BioLogics w Niemczech
    13/03/2024
Zobacz wszystkie komunikaty

Bezpieczeństwo leków

Bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższą wartością dla Grupy Gedeon Richter, dlatego przykładamy ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa pacjentów poprzez monitorowanie informacji dotyczących działań niepożądanych, które wystąpiły w trakcie farmakoterapii. Zapewniamy pacjentom oraz lekarzom zawsze aktualne informacje o leku, jak również odpowiadamy na wszystkie zgłaszane pytania dotyczące bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych.

Zobacz wszystkie komunikaty