?>

Gedeon Richter uzyskał zezwolenie na wprowadzenie biopodobnego teryparatydu na rynku japońskim

01/10/2019

Budapeszt, Warszawa – 1 października 2019 r. – firma Gedeon Richter ogłosiła, że jej partner licencyjny Mochida Pharmaceutical Co., Ltd uzyskał od japońskiego Ministerstwa Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej (MHLW) zezwolenie na wprowadzenie do obrotu biopodobnego teryparatydu, opracowanego przez firmę Richter-Helm BioTec GmbH & Co. KG.

Produkt biopodobny względem teryparatydu, firma Mochida opracowała dla Japonii na podstawie kompleksowej umowy licencyjnej i umowy o współpracę podpisanej w 2010 r. z firmą Richter.

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła biopodobny teryparatyd firmy Richter pod nazwą Terrosa® w styczniu 2017 r., a pod koniec sierpnia 2019 r. produkt został wprowadzony na rynek europejski w wyniku wygaśnięcia patentu na produkt referencyjny.

O produktach biopodobnych

Lek biopodobny to lek biologiczny wykazujący wysokie podobieństwo do innego, już wprowadzonego do obrotu leku biologicznego (tzw. leku referencyjnego). Leki biopodobne są zatwierdzane według takich samych norm jakości farmaceutycznej, bezpieczeństwa i skuteczności, jakie obowiązują dla wszystkich leków biologicznych.

O teryparatydzie

Teryparatyd jest biopodobny względem biologicznie aktywnego fragmentu ludzkiego parathormonu, zastępuje naturalny hormon, pobudza tworzenie kości i zmniejsza ryzyko złamań kości u różnych grup pacjentów,
w związku z czym stosowany jest w leczeniu osteoporozy. Osteoporoza występuje częściej u kobiet po menopauzie, ale może pojawić się u osób obu płci jako efekt uboczny leczenia glikokortykosteroidami.

O spółce Richter

Gedeon Richter z siedzibą w Budapeszcie jest jedną z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, coraz prężniej rozwijającą swoją działalność na rynkach Europy Zachodniej, w Chinach i Ameryce Łacińskiej. W 2018 roku firma Richter osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 1,4 mld euro (1,6 mld dol.), a jej wartość giełdowa wyceniana była na 3,2 mld euro (3,6 mld dol.). Wachlarz produktów firmy Richter obejmuje wiele ważnych obszarów terapeutycznych, m.in. ginekologię, ośrodkowy układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Posiadając największe centrum badawczo-rozwojowe w Europie Środkowo-Wschodniej, spółka Richter koncentruje się na lekach referencyjnych w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Dzięki ogromnemu doświadczeniu w dziedzinie steroidów odgrywa także znaczącą rolę w zakresie zdrowia kobiet na całym świecie. Aktywnie angażuje się również w rozwój produktów biopodobnych.

Inne komunikaty

  • Materiały Edukacyjne dla produktów Levosert i Levosert Easy
    12/04/2024
  • Materiały edukacyjne – Kardatuxan
    21/03/2024
  • Richter przejmuje wszystkie udziały HELM w spółkach joint venture Richter-Helm BioTec i Richter-Helm BioLogics w Niemczech
    13/03/2024
Zobacz wszystkie komunikaty

Bezpieczeństwo leków

Bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższą wartością dla Grupy Gedeon Richter, dlatego przykładamy ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa pacjentów poprzez monitorowanie informacji dotyczących działań niepożądanych, które wystąpiły w trakcie farmakoterapii. Zapewniamy pacjentom oraz lekarzom zawsze aktualne informacje o leku, jak również odpowiadamy na wszystkie zgłaszane pytania dotyczące bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych.

Zobacz wszystkie komunikaty