Jak przygotować się do ciąży?

W życiu każdej kobiety przychodzi czas, gdy wraz ze swoim partnerem decydują się na dziecko. Staranne zaplanowanie ciąży i jak najlepsze przygotowanie do niej zwiększa szansę zostania szczęśliwymi rodzicami. Ciąża stanowi ogromne wyzwanie dla organizmu kobiety. W tym szczególnym okresie przyszła mama powinna myśleć nie tylko o sobie, ale również o dziecku, aby stworzyć optymalne […]

W życiu każdej kobiety przychodzi czas, gdy wraz ze swoim partnerem decydują się na dziecko. Staranne zaplanowanie ciąży i jak najlepsze przygotowanie do niej zwiększa szansę zostania szczęśliwymi rodzicami.

Ciąża stanowi ogromne wyzwanie dla organizmu kobiety. W tym szczególnym okresie przyszła mama powinna myśleć nie tylko o sobie, ale również o dziecku, aby stworzyć optymalne warunki dla jego rozwoju.

Kiedy zacząć?

Wielu lekarzy twierdzi, że przygotowania do ciąży należy rozpocząć nawet rok przed planowanym poczęciem. Należy uświadomić sobie, że pierwsze tygodnie ciąży to szczególnie istotny czas dla zdrowia dziecka.

Zdrowe i harmonia

Należy pomyśleć o sobie, zadbać o swoje zdrowie, kondycję fizyczną i włączyć pozytywne myślenie. Ciąża i poród to ogromny wysiłek dla organizmu kobiety. Z tego powodu warto uprawiać ćwiczenia fizyczne poprawiające funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz poprawiające elastyczność mięśni. Ważne, aby wybrać taką aktywność, która sprawia przyjemność, nie forsując organizmu. Jeżeli jest taka możliwość, bezpieczniej będzie trenować pod okiem fachowców.

Kobiety, które palą lub nadużywają alkoholu – powinny natychmiast przestać! Palenie i picie alkoholu obniża nie tylko szansę na poczęcie dziecka, ale destrukcyjnie wpływa na jego stan zdrowia.

Nie zawsze można uniknąć stresu, ale można nauczyć się go niwelować. Warto zainteresować się technikami relaksacyjnymi, nauczyć się odprężać po stresującym dniu w pracy. Ćwiczenia oddechowe oraz odpowiednia ilość snu to najlepsze lekarstwo na stres.

Dieta przede wszystkim

„Jestem tym, co jem” to powszechnie znana prawda która szczególnie dotyczy okresu przygotowań do ciąży. W tym czasie powinno się unikać wysoko przetworzonych produktów, słodyczy oraz produktów zawierających dużo soli, cukru i niezdrowych tłuszczów.

Należy wzbogacić dietę w potrzebne witaminy i mikroelementy. Jeść produkty bogate w kwas foliowy, np. pomarańcze, banany, żółtka jaja, ryż, jęczmień, pszenicę, zielone liściaste warzywa (szpinak, sałata, natka pietruszki, brokuły, szparagi) oraz produkty zawierające wapń, witaminę E, jod, magnez, kwasy omega-3.

Warto zasięgnąć porady lekarza – może okazać się, że ze względu na nie dostarczanie odpowiednich ilości składników odżywczych w pokarmie, niezbędna będzie suplementacja.

Planując ciążę powinno się zrezygnować z napojów zawierających kofeinę – napojów energetycznych, coli, czy nadmiaru kawy. Nadmiar kofeiny wpływa negatywnie na proces poczęcia dziecka, dlatego zdecydowanie należy ograniczyć picie kawy.

Pigułki hormonalne mogą opóźnić zajście w ciążę

Po odstawieniu tabletek hormonalnych płodność kobiety wraca do normy dosyć szybko. U niektórych kobiet nawet z pierwszą fizjologiczną miesiączką, natomiast u innych znacznie później np. po kilku miesiącach. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby co najmniej trzy – cztery miesiące przed planowaną ciążą zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej i dać swojemu organizmowi czas na powrót do normalnego funkcjonowania.

Wizyta u dentysty

Zarówno przed ciążą jak i podczas ciąży należy zadbać o zęby. Lekceważenie stanów zapalnych dziąseł i nieleczona próchnica mogą być przyczyną poronień lub porodów przedwczesnych. Bakterie pochodzące z jamy ustnej mogą przedostać się wraz z krwią do organizmu dziecka, które może nimi się zarazić podczas porodu. Dlatego wizyta u dentysty jest nieodzownym działaniem w toku przygotowań do ciąży!

Rozważna suplementacja

Podczas ciąży i karmienia piersią nie wolno leczyć się na własną rękę, należy przyjmować tylko leki przepisane przez lekarza lub po konsultacji z lekarzem, nawet jeżeli dotyczy to popularnej aspiryny. Podczas planowania ciąży bardzo ważna jest suplementacja kwasem foliowym. Jest to organiczny związek chemiczny określany mianem witaminy B9. Kwas foliowy odgrywa ogromną rolę w pierwszych tygodniach ciąży, gdyż wpływa na kształtowanie się centralnego układu nerwowego, mózgu oraz rdzenia kręgowego dziecka. Z tego względu lekarze zalecają kobietom planującym ciążę dodatkową suplementację kwasem foliowym.

Pytać w razie wątpliwości!

Odwiedzając lekarza ginekologa należy powiedzieć mu o planach związanych z ciążą. Znajomość cyklu owulacji pozwoli obliczyć optymalny czas poczęcia dziecka. Lekarz jest w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości lub zlecić dodatkowe badania. Kobiety cierpiące na różne choroby i dolegliwości powinny udać się do lekarza specjalisty przed planowaną ciążą. Czym zdrowsza będzie przyszła mama, tym większe szanse na poczęcie zdrowego dziecka!

I jeszcze jedno – okres starań o ciąże to również szczególny czas w życiu przyszłego taty. Nie tylko powinien wspierać swoją partnerkę, ale również zadbać o siebie.

Podobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi

Inne tematy


Polecamy również


Fakty i mity na temat mięśniaków macicy
Każda choroba wywołuje pytania o to, co będzie dalej, o sposoby leczenia, alternatywy, konsekwencje. Jednak nie zawsze z tymi pytaniami pacjentki zgłaszają się do lekarza. Zdarza się, że kobiety wychodzą w...
Mam mięśniaki. Co robić?
Czy diagnoza „mięśniaki macicy” to powód do niepokoju? Zwykle nie. To łagodne guzy nowotworowe zlokalizowane w różnych częściach macicy, ale także, choć rzadziej w innych okolicach ciała gdzie występują mięśnie...
Główne zasady żywienia kobiety podczas ciąży- zasady 7xU
Racjonalna dieta podczas ciąży powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze (czyli białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy) w prawidłowych ilościach i proporcjach. Urozmaicenie; Zarówno...