Inspiracją dla kampanii W KOBIECYM INTERESIE, która została zainicjowana przez Gedeon Richter Polska, był raport Najwyższej Izby Kontroli pt. „Dostępność świadczeń ginekologiczno-położniczych finansowanych ze środków publicznych na terenach wiejskich. Lata 2016-2017”1. Ujawnił on znaczne nierówności w dostępie do ambulatoryjnych świadczeń ginekologiczno-położniczych na terenach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, m.in. województwa mazowieckiego.

Aneta Grzegorzewska, Dyrektor ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych w Gedeon Richter Polska.

Celem naszej kampanii „W kobiecym interesie” jest zachęcenie wszystkich Polek do regularnych wizyt u ginekologa i edukacja nt. korzystania z prawa do równego dostępu do podstawowych świadczeń zdrowotnych, w tym ginekologiczno-położniczych, bez względu na wiek, status majątkowy czy miejsce zamieszkania. Jako firma wspierająca kobiety i ich zdrowie czujemy potrzebę realnego zaangażowania się w pokonywanie barier, które stoją na drodze kobiet do gabinetu ginekologicznego.

O czym każda kobieta powinna pamiętać przed wizytą u ginekologa i w jej trakcie:

  • Profilaktyka zdrowotna zaczyna się na regularnej cytologii, USG piersi oraz USG narządów rodnych. Pamiętaj, że wykrycie we wczesnym stadium nowotworów lub innych chorób znacznie zwiększa szanse na wyleczenie.

  • Ważnym elementem profilaktyki, z którego niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, jest również test na obecność wirusa HPV, który można wykonać przy jednym pobraniu, razem z cytologią. Wirus ten może powodować raka szyjki macicy, a zakażenie nim często przebiega bezobjawowo.

  • Lekarz ginekolog może, a nawet powinien, zaproponować Ci podczas wizyty badanie piersi, celem wykrycia nieprawidłowości. Jeśli dotychczas nie miałaś takiego badania i sama nie przeprowadzasz go w domu, koniecznie poproś lekarza o jego przeprowadzenie. Poproś także o instruktaż, jak je wykonać samodzielnie.

  • Jeśli planujesz zajść w ciążę porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jak się do niej dobrze przygotować. Kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne? Czy powinnaś suplementować się kwasem foliowym? A może warto sięgnąć po coś jeszcze? Jakie badania warto wykonać?

Rozwiej też wszelkie inne swoje wątpliwości. Zapytaj o antykoncepcję, nieregularne okresy i wszelkie podejrzenia infekcji. Jeżeli cokolwiek Cię niepokoi, podziel się swoim obserwacjami z lekarzem, niczego nie bagatelizuj.