Bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższą wartością dla Grupy Gedeon Richter, dlatego przykładamy ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa pacjentów poprzez monitorowanie informacji dotyczących działań niepożądanych, które wystąpiły w trakcie farmakoterapii.
lekalert@grodzisk.rgnet.org
rzecznik@gedeonrichter.com.pl
Jeśli i Ty dostajesz gęsiej skórki słysząc w gabinecie ginekologicznym polecenie „Proszę się rozebrać!”, to nasza akcja jest właśnie dla Ciebie! Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji lekarskich i badań ginekologicznych, które odbędą się w lipcowe i sierpniowe weekendy, w ramach drugiej edycji kampanii „W kobiecym interesie”.
Czy wiesz, że:
Podczas pandemii koronawirusa w Polsce większość gabinetów lekarskich zostało zamkniętych, a zaplanowane wizyty odwołane. Na okres prawie trzech miesięcy kobiety zostały bez opieki ginekologicznej. 81%** Polek przyznało, że nie robiło badań ginekologicznych od czasu ogłoszenia pandemii w Polsce, a niewiele mniej, bo 70% potwierdziło, że w tym czasie było o wiele trudniej umówić się do ginekologa. Teraz, kiedy nadzwyczajne środki bezpieczeństwa zostały już zniesione, możesz i powinnaś o siebie zadbać!
* Badanie ilościowe (na próbie Polek N=1000 w wieku 16-65), badanie boosterowe (N=400 na reprezentatywnej próbie Polek w wieku 16-24 lat) oraz badanie jakościowe (pogłębione wywiady indywidualne (IDI), próba: 8 kobiet w wieku 18-22 lat (50%) i 23-26 lat (50%); mieszkające w Warszawie (50%) i Kielcach (50%)) przeprowadził na zlecenie Gedeon Richter instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w marcu 2020 r.
** Badanie omnibusowe na zlecenie Gedeon Richter wykonał instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w czerwcu 2020 r. na reprezentatywnej próbie N=535 kobiet w wieku 18-65 lat.
Nasze bezpłatne konsultacje ginekologiczne obejmują:
Gdzie i kiedy?
Będziemy w 10 miejscowościach położonych w trzech województwach: małopolskim, śląskim i świętokrzyskim. Mobilne gabinety ginekologiczne powstaną na terenie miejskich obiektów sportowych w Rybniku, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Piekarach Śląskich, Miechowie, Bochni, Skawinie, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach i Sędziszowie. Badania będą prowadzone w mobilnych gabinetach ginekologicznych we wskazanym dniu w godzinach 10:00-16:00. Badania zostaną przeprowadzone w mobilnych gabinetach ginekologicznym, które powstaną na terenie miejskich obiektów sportowych w danym mieście jednego dnia. Lekarze będą przyjmowali w godzinach 10:00-16:00.
Namów swoją mamę, siostrę oraz przyjaciółki i przyjdźcie razem, aby profilaktycznie sprawdzić stan swojego zdrowia. Na miejscu będziecie mogły również nauczyć się samobadania piersi.
Trasa bezpłatnych konsultacji ginekologicznych i badań dla kobiet:
Ważne informacje
Na badanie zgłosić się może każda kobieta. Jak się zapisać?
Zgłoszenia przyjmowane są osobiście w recepcji gabinetu mobilnego w dniu badania. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego liczy się kolejność zgłoszeń.
Dodatkowe informacje możesz uzyskać pod numerem telefonu: 604 217 257.
Telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00 oraz w dniu badań (weekend) w godzinach 8:00-16:00
Jakie materiały edukacyjne przygotowaliśmy dla Ciebie?
Chcemy wesprzeć Cię w przełamywaniu bariery wstydu i dostarczać Ci dawkę rzetelnych informacji na temat tego kiedy i jak często powinnaś się badać oraz w jaki sposób możesz przygotować się do wizyty u ginekologa.
Dlatego oddajemy w Twoje ręce wyjątkowy poradnik dotyczący wizyty u ginekologa pt. „Rozbierz się w kobiecym interesie”. Publikacja ta z pewnością odpowie na szereg nurtujących Cię pytań dotyczących zarówno przygotowania się do wizyty jak i samego jej przebiegu.
Możesz tam znaleźć m.in. odpowiedzi na takie pytania jak: Jak się ubrać? O co warto zapytać? Jak poradzić sobie ze stresem oraz wstydem związanym z badaniem ginekologicznym? Czy powinnaś poprosić lekarza o zbadanie piersi, jeśli sam tego nie zaproponuje? Poradnik powstał we współpracy z prof. dr hab. n. med. Janem Kotarskim, lekarzem ginekologiem i Prezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, dr Magdaleną Nowicką, psychologiem różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS oraz lekarzem ginekologiem-położnikiem dr n. med. Grzegorzem Południewskim.
Wierzymy, że z taką dawką wiedzy i pozytywnym nastawieniem będzie Ci dużo łatwiej wziąć udział w naszej akcji bezpłatnych badań ginekologicznych.
Abyś regularnie pamiętała o badaniach ściągnij „kalendarium badań ginekologicznych każdej Polki”, które w 2019 roku we współpracy z Polskim Towarzystwem Ginekologii Onkologicznej stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie.
Dlaczego warto robić badania profilaktyczne? Radzi prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski, lekarz ginekolog i Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej:
Profilaktyka ginekologiczna jest kluczową kwestią w dbaniu o zdrowie kobiet. Regularne badania są niezbędne m.in. dlatego, iż pomagają zapobiegać chorobom i nowotworom. Dlatego apeluję do wszystkich Polek - chodźcie do ginekologa jak jesteście zdrowe! Nie można przecież chorować z powodu wstydu przed pójściem do gabinetu. Pamiętajcie proszę, że prawdziwym „cichym zabójcą” kobiet jest wirus HPV, który przyczynia się do rozwoju nowotworu szyjki macicy. Objawów zakażenia wirusem HPV nie widać, dlatego cała nadzieja w walce z tym wirusem leży w profilaktyce – warto i należy zrobić test na HPV.
Czym jest wstyd i jak sobie z nim radzić? Podpowiada dr Magdalena Nowicka, psycholog różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS:
Wstyd to jedna z najtrudniejszych emocji w doświadczaniu. Każe nam myśleć o sobie „jestem zły”, destrukcyjnie wpływa na nasze wewnętrzne przekonanie, że możemy coś zmienić i robić lepiej. Wstyd blokuje nasze zachowania, szczególnie kiedy powiązane są one z kwestią naruszania intymności cielesnej. Tym będzie on większy, im mniej akceptacji dla tejże cielesności i własnej seksualności kobieta uzyskała od swoich rodziców, a potem partnerów. Pokonanie wstydu przed wizytą u ginekologa wymaga więc zarówno pracy nad samoakceptacją jak również uznania jej za cel niezbędny i konieczny do realizacji na drodze do bycia zdrową, a więc także spełnioną kobietą. Myślmy więc o korzyściach płynących z takiej wizyty. Odwracajmy uwagę od negatywnych myśli. Wreszcie mówmy o swoich obawach bliskim i nie duśmy wstydu w sobie. Tylko wtedy ma on szansę z nas ulecieć.
Jak się przygotować do wizyty u ginekologa? Radzi ginekolog-położnik dr n.med. Grzegorz Południewski:
Twoje ABC wizyty ginekologicznej
Dzięki tym poradom będziesz zawsze dobrze przygotowana!
Inspiracją do stworzenia ogólnopolskiej kampanii „W kobiecym interesie” były wyniki raportu opracowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli pt. „Dostępność świadczeń ginekologiczno-położniczych finansowanych ze środków publicznych na terenach wiejskich. Lata 2016-2017”*, z którego wynikało, że na terenach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, m.in. województwa mazowieckiego, brakuje równego dostępu do ambulatoryjnych świadczeń ginekologiczno-położniczych. Aby zgłębić ten wątek, firma Gedeon Richter Polska zleciła przeprowadzenie badania na reprezentatywnej próbie Polek**. Okazało się, że kobiety w Polsce po raz pierwszy raz idą do ginekologa najczęściej z powodu ciąży, a ponad 3 mln Polek chodzi do ginekologa rzadziej niż raz w roku lub wcale. Co więcej, aż 40 proc. Polek w ogóle nie widzi takiej potrzeby.
Dlatego głównym celem pierwszej edycji kampanii stało się edukowanie kobiet w Polsce w zakresie prawa do równego dostępu do podstawowych świadczeń zdrowotnych, w tym ginekologiczno-położniczych, bez względu na wiek, status majątkowy czy miejsce zamieszkania. Dodatkowo, firma postanowiła umożliwić mieszkankom województwa mazowieckiego zrealizowanie niezbędnych badań z zakresu profilaktyki ginekologicznej organizując pilotażową akcję „(Z)badaj się w kobiecym interesie!”. To pierwsza tego typu akcja, w której pacjentki mogły bezpłatnie skorzystać nie tylko z konsultacji lekarskiej, ale również z szerokiego pakietu badań ginekologicznych (cytologia, USG dopochwowe i USG piersi).
* https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/wiejska-droga-do-ginekologa.html
** Badanie na zlecenie Gedeon Richter wykonał instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w marcu 2019 r. na reprezentatywnej próbie N=1022 kobiet w wieku 16-65 lat
Czy kobiety chciały się (z)badać w kobiecym interesie?
Zainteresowanie akcją w 2019 roku było ogromne, na badania zgłosiło się ponad 400 kobiet, z których przebadano blisko 300. Dzięki akcji aż 18 z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki, która może uratować im życie, co pokazało jak głęboki sens mają badania profilaktyczne.
Akcja odbyła się w maju i czerwcu 2019 roku. W 8 miastach województwa mazowieckiego powstały mobilne gabinety ginekologiczne w ramach pilotażowej akcji pod hasłem „(Z)Badaj się w kobiecym interesie”. Mieszkanki Przasnysza, Ostrołęki, Garwolina, Ciechanowa, Wyszkowa, Mińska Mazowieckiego, Siedlec i Radomia mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich oraz badań profilaktycznych w zakresie ginekologii (cytologia, USG dopochwowe i USG piersi). Ponieważ akcja pilotażowa cieszyła się wśród kobiet tak dużym zainteresowaniem firma Gedeon Richter zadecydowała, że będzie kontynuować akcję bezpłatnych badań ginekologicznych. W 2020 roku mobilne gabinety ginekologiczne pojawią się w 10 miejscowościach położonych w trzech województwach: małopolskim, śląskim i świętokrzyskim.
412
chętnych na badanie kobiet
291
przebadanych pacjentek
Aż 18!
kobiet skierowano na dalsze badania do szpitala
„Takie akcje jak "Zbadaj się w kobiecym interesie" mogą uratować życie wielu kobietom. Mam raka złośliwego jajnika, jestem po operacji i leczeniu – podwójnej chemioterapii. Dziś przyprowadziłam tu przyjaciółkę, bo ja najlepiej wiem, że regularne wizyty u lekarza ginekologa i badania, badania, badania mogą w odpowiednim momencie uratować życie. Chodzenie do ginekologa powinno być rutyną, jak wizyty u fryzjera czy dentysty! Mam nadzieję, że takich spotkań będzie więcej i kobiety zrozumieją, że profilaktyka ratuje życie.”
pani Maria, mieszkanka Ciechanowa
Kontakt do organizatora
Weronika Kot
Specjalista ds. Public Relations
Gedeon Richter
Telefon: +48 693 090 911
wkot@grodzisk.rgnet.org
Kontakt do mediów
Olga Walentynowicz
PR Manager
First Aid Communication
Telefon: +48 791 398 282
olga@first-aid.com.pl
Materiały dla mediów do pobrania tutaj