Bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższą wartością dla Grupy Gedeon Richter, dlatego przykładamy ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa pacjentów poprzez monitorowanie informacji dotyczących działań niepożądanych, które wystąpiły w trakcie farmakoterapii.
lekalert@grodzisk.rgnet.org
rzecznik@gedeonrichter.com.pl
Inspiracją dla kampanii W KOBIECYM INTERESIE, która została zainicjowana przez Gedeon Richter Polska, był raport Najwyższej Izby Kontroli pt. „Dostępność świadczeń ginekologiczno-położniczych finansowanych ze środków publicznych na terenach wiejskich. Lata 2016-2017”1. Ujawnił on znaczne nierówności w dostępie do ambulatoryjnych świadczeń ginekologiczno-położniczych na terenach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, m.in. województwa mazowieckiego.
Aneta Grzegorzewska, Dyrektor ds. Korporacyjnych i Relacji Zewnętrznych w Gedeon Richter Polska.
Celem naszej kampanii „W kobiecym interesie” jest zachęcenie wszystkich Polek do regularnych wizyt u ginekologa i edukacja nt. korzystania z prawa do równego dostępu do podstawowych świadczeń zdrowotnych, w tym ginekologiczno-położniczych, bez względu na wiek, status majątkowy czy miejsce zamieszkania. Jako firma wspierająca kobiety i ich zdrowie czujemy potrzebę realnego zaangażowania się w pokonywanie barier, które stoją na drodze kobiet do gabinetu ginekologicznego.
O czym każda kobieta powinna pamiętać przed wizytą u ginekologa i w jej trakcie:
Profilaktyka zdrowotna zaczyna się na regularnej cytologii, USG piersi oraz USG narządów rodnych. Pamiętaj, że wykrycie we wczesnym stadium nowotworów lub innych chorób znacznie zwiększa szanse na wyleczenie.
Ważnym elementem profilaktyki, z którego niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, jest również test na obecność wirusa HPV, który można wykonać przy jednym pobraniu, razem z cytologią. Wirus ten może powodować raka szyjki macicy, a zakażenie nim często przebiega bezobjawowo.
Lekarz ginekolog może, a nawet powinien, zaproponować Ci podczas wizyty badanie piersi, celem wykrycia nieprawidłowości. Jeśli dotychczas nie miałaś takiego badania i sama nie przeprowadzasz go w domu, koniecznie poproś lekarza o jego przeprowadzenie. Poproś także o instruktaż, jak je wykonać samodzielnie.
Jeśli planujesz zajść w ciążę porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jak się do niej dobrze przygotować. Kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne? Czy powinnaś suplementować się kwasem foliowym? A może warto sięgnąć po coś jeszcze? Jakie badania warto wykonać?
Rozwiej też wszelkie inne swoje wątpliwości. Zapytaj o antykoncepcję, nieregularne okresy i wszelkie podejrzenia infekcji. Jeżeli cokolwiek Cię niepokoi, podziel się swoim obserwacjami z lekarzem, niczego nie bagatelizuj.