1 2 3 4 5 6

Rozbieram się w kobiecym interesie 2020


Jeśli i Ty dostajesz gęsiej skórki słysząc w gabinecie ginekologicznym polecenie „Proszę się rozebrać!”, to nasza akcja jest właśnie dla Ciebie! Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji lekarskich i badań ginekologicznych, które odbędą się w lipcowe i sierpniowe weekendy, w ramach drugiej edycji kampanii „W kobiecym interesie”.

Czy wiesz, że:

 • ponad 3 mln kobiet w Polsce nie chodzi regularnie do ginekologa, a ponad połowa z nich przyznaje, że nie czuje potrzeby profilaktyki,
 • blisko 60% Polek podczas pierwszej wizyty u ginekologa odczuwało przede wszystkim wstyd, a ponad połowę z nas nadal paraliżują negatywne emocje, gdy słyszymy od ginekologa polecenie „proszę się rozebrać”;
 • tylko 10% z nas zdecydowało się kiedykolwiek na zrobienie testu na obecność onkogennego typu wirusa HPV, który jest główną przyczyną raka szyjki macicy*!

Podczas pandemii koronawirusa w Polsce większość gabinetów lekarskich zostało zamkniętych, a zaplanowane wizyty odwołane. Na okres prawie trzech miesięcy kobiety zostały bez opieki ginekologicznej. 81%** Polek przyznało, że nie robiło badań ginekologicznych od czasu ogłoszenia pandemii w Polsce, a niewiele mniej, bo 70% potwierdziło, że w tym czasie było o wiele trudniej umówić się do ginekologa. Teraz, kiedy nadzwyczajne środki bezpieczeństwa zostały już zniesione, możesz i powinnaś o siebie zadbać!

* Badanie ilościowe (na próbie Polek N=1000 w wieku 16-65), badanie boosterowe (N=400 na reprezentatywnej próbie Polek w wieku 16-24 lat) oraz badanie jakościowe (pogłębione wywiady indywidualne (IDI), próba: 8 kobiet w wieku 18-22 lat (50%) i 23-26 lat (50%); mieszkające w Warszawie (50%) i Kielcach (50%)) przeprowadził na zlecenie Gedeon Richter instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w marcu 2020 r.

** Badanie omnibusowe na zlecenie Gedeon Richter wykonał instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w czerwcu 2020 r. na reprezentatywnej próbie N=535 kobiet w wieku 18-65 lat.

Nie wstydź się wizyty u ginekologa i skorzystaj z akcji bezpłatnych badań ginekologicznych. Po prostu…

Bezpłatnie (z)badaj się w 2020 roku


Nasze bezpłatne konsultacje ginekologiczne obejmują:

 • USG narządów rodnych,
 • cytologia,
 • test na obecność wirusa HPV – 14 najbardziej onkogennych typów,
 • USG lub badania palapacyjne piersi.

Gdzie i kiedy?

Będziemy w 10 miejscowościach położonych w trzech województwach: małopolskim, śląskim i świętokrzyskim. Mobilne gabinety ginekologiczne powstaną na terenie miejskich obiektów sportowych w Rybniku, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Piekarach Śląskich, Miechowie, Bochni, Skawinie, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach i Sędziszowie. Badania będą prowadzone w mobilnych gabinetach ginekologicznych we wskazanym dniu w godzinach 10:00-16:00. Badania zostaną przeprowadzone w mobilnych gabinetach ginekologicznym, które powstaną na terenie miejskich obiektów sportowych w danym mieście jednego dnia. Lekarze będą przyjmowali w godzinach 10:00-16:00.

Namów swoją mamę, siostrę oraz przyjaciółki i przyjdźcie razem, aby profilaktycznie sprawdzić stan swojego zdrowia. Na miejscu będziecie mogły również nauczyć się samobadania piersi.

Trasa bezpłatnych konsultacji ginekologicznych i badań dla kobiet:

 • 18 lipca Sędziszów, Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Dworcowa 20A
 • 19 lipca Skarżysko-Kamienna, Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji - Hala Sportowa, ul. Henryka Sienkiewicza 34
 • 25 lipca Miechów, Centrum Kultury i Sportu - Kryta pływalnia, ul. Marii Konopnickiej 4
 • 26 lipca Starachowice, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Szkolna 14
 • 1 sierpnia Skawina, Basen Camena, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, ul. Żwirki i Wigury 11
 • 2 sierpnia Bochnia, Kryta pływalnia przy Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji Bochnia, Proszówki 365
 • 8 sierpnia Piekary Śląskie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Olimpijska 3
 • 9 sierpnia Dąbrowa Górnicza, Nemo Świat Rozrywki, Aleja Róż 1
 • 15 sierpnia Rybnik, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - pływalnia kryta Akwarium, ul. Jastrzębska 3A
 • 16 sierpnia Ruda Śląska, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - Stadion, ul. Czarnoleśna 14A

Ważne informacje

Na badanie zgłosić się może każda kobieta. Jak się zapisać?

Zgłoszenia przyjmowane są osobiście w recepcji gabinetu mobilnego w dniu badania. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego liczy się kolejność zgłoszeń.

Dodatkowe informacje możesz uzyskać pod numerem telefonu: 604 217 257.

Telefon czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-16:00 oraz w dniu badań (weekend) w godzinach 8:00-16:00

Materiały edukacyjne do pobrania


Jakie materiały edukacyjne przygotowaliśmy dla Ciebie?

Chcemy wesprzeć Cię w przełamywaniu bariery wstydu i dostarczać Ci dawkę rzetelnych informacji na temat tego kiedy i jak często powinnaś się badać oraz w jaki sposób możesz przygotować się do wizyty u ginekologa.

Dlatego oddajemy w Twoje ręce wyjątkowy poradnik dotyczący wizyty u ginekologa pt. „Rozbierz się w kobiecym interesie”. Publikacja ta z pewnością odpowie na szereg nurtujących Cię pytań dotyczących zarówno przygotowania się do wizyty jak i samego jej przebiegu.

Możesz tam znaleźć m.in. odpowiedzi na takie pytania jak: Jak się ubrać? O co warto zapytać? Jak poradzić sobie ze stresem oraz wstydem związanym z badaniem ginekologicznym? Czy powinnaś poprosić lekarza o zbadanie piersi, jeśli sam tego nie zaproponuje? Poradnik powstał we współpracy z prof. dr hab. n. med. Janem Kotarskim, lekarzem ginekologiem i Prezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, dr Magdaleną Nowicką, psychologiem różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS oraz lekarzem ginekologiem-położnikiem dr n. med. Grzegorzem Południewskim.

Wierzymy, że z taką dawką wiedzy i pozytywnym nastawieniem będzie Ci dużo łatwiej wziąć udział w naszej akcji bezpłatnych badań ginekologicznych.

Abyś regularnie pamiętała o badaniach ściągnij „kalendarium badań ginekologicznych każdej Polki”, które w 2019 roku we współpracy z Polskim Towarzystwem Ginekologii Onkologicznej stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie.

Dlaczego warto robić badania profilaktyczne? Radzi prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski, lekarz ginekolog i Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej:

Profilaktyka ginekologiczna jest kluczową kwestią w dbaniu o zdrowie kobiet. Regularne badania są niezbędne m.in. dlatego, iż pomagają zapobiegać chorobom i nowotworom. Dlatego apeluję do wszystkich Polek - chodźcie do ginekologa jak jesteście zdrowe! Nie można przecież chorować z powodu wstydu przed pójściem do gabinetu. Pamiętajcie proszę, że prawdziwym „cichym zabójcą” kobiet jest wirus HPV, który przyczynia się do rozwoju nowotworu szyjki macicy. Objawów zakażenia wirusem HPV nie widać, dlatego cała nadzieja w walce z tym wirusem leży w profilaktyce – warto i należy zrobić test na HPV.

Czym jest wstyd i jak sobie z nim radzić? Podpowiada dr Magdalena Nowicka, psycholog różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS:

Wstyd to jedna z najtrudniejszych emocji w doświadczaniu. Każe nam myśleć o sobie „jestem zły”, destrukcyjnie wpływa na nasze wewnętrzne przekonanie, że możemy coś zmienić i robić lepiej. Wstyd blokuje nasze zachowania, szczególnie kiedy powiązane są one z kwestią naruszania intymności cielesnej. Tym będzie on większy, im mniej akceptacji dla tejże cielesności i własnej seksualności kobieta uzyskała od swoich rodziców, a potem partnerów. Pokonanie wstydu przed wizytą u ginekologa wymaga więc zarówno pracy nad samoakceptacją jak również uznania jej za cel niezbędny i konieczny do realizacji na drodze do bycia zdrową, a więc także spełnioną kobietą. Myślmy więc o korzyściach płynących z takiej wizyty. Odwracajmy uwagę od negatywnych myśli. Wreszcie mówmy o swoich obawach bliskim i nie duśmy wstydu w sobie. Tylko wtedy ma on szansę z nas ulecieć.

Jak się przygotować do wizyty u ginekologa? Radzi ginekolog-położnik dr n.med. Grzegorz Południewski:

 • jeśli to Twoja pierwsza wizyta, to warto zapytać, jak będzie ona wyglądała i jak usiąść na fotelu ginekologicznym;
 • przy każdej kolejnej – nie obawiaj się powiedzieć lekarzowi o wszelkich symptomach, dolegliwościach, które Cię niepokoją, a są związane np. z miesiączką czy współżyciem;
 • pamiętaj, że przychodząc do ginekologa, przychodzisz po pomoc – masz prawo czuć się komfortowo i być wysłuchana, jeśli cokolwiek Ci nie odpowiada, mów o tym otwarcie.

Twoje ABC wizyty ginekologicznej

Dzięki tym poradom będziesz zawsze dobrze przygotowana!

 1. Najlepszy termin na wizytę to pierwsze dziesięć dni od daty zakończenia menstruacji. Wtedy jest najlepszy czas na pobranie cytologii szyjki macicy, ocenę narządu rodnego w USG oraz badanie piersi. Możesz też przyjść w innej fazie cyklu, nawet podczas miesiączki, tylko wtedy NIE da się pobrać cytologii.
 2. Żeby badanie ginekologiczne było miarodajne, to przez 2-3 dni poprzedzające wizytę nie powinnaś stosować leków w globulkach ani dopochwowych środków antykoncepcyjnych.
 3. Dobrze byłoby, gdybyś przez 2 doby przed badaniem nie współżyła płciowo i nie wykonywała irygacji pochwy.
 4. Nie musisz golić okolicy intymnej przed badaniem.
 5. W dniu wizyty podmyj się tylko z wierzchu, żeby nie wypłukać wydzieliny z ujścia pochwy.
 6. Nie stosuj dezodorantów ani pudrów do higieny intymnej.
 7. Będziesz się czuła dużo swobodniej jeśli założysz spódnicę lub sukienkę zamiast spodni.
 8. Do badania musisz rozebrać się od pasa w dół jednak możesz zostać w butach lub skarpetkach, możesz być boso lub w ochraniaczach na stopach.
 9. Jeśli jesteś dziewicą poinformuj o tym lekarza na początku swojej wizyty. To bardzo ważna informacja, gdyż u dziewicy badanie przeprowadza się inaczej - lekarz używa specjalnego wziernika w mniejszym rozmiarze, a USG zamiast dopochwowo wykonuje się przez powłoki brzuszne.
 10. Jeśli przyjmujesz inne leki poinformuj o tym lekarza na początku swojej wizyty na wypadek gdyby wypisywał Ci środki hormonalne.

O czym każda kobieta powinna pamiętać przed i w trakcie wizyty:

 • Profilaktyka zdrowotna zaczyna się na regularnej cytologii, USG piersi oraz USG narządów rodnych. Pamiętaj, że nowotwory lub inne choroby wykryte we wczesnym stadium dają duże szanse na wyleczenie.
 • Ważnym elementem profilaktyki, z którego niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, jest również test na obecność wirusa HPV, który można wykonać przy jednym pobraniu, razem z cytologią. Wirus ten może powodować raka szyjki macicy, a zakażenie nim często przebiega bezobjawowo. Lekarz ginekolog może, a nawet powinien, zaproponować Ci podczas wizyty badanie piersi, celem wykrycia nieprawidłowości. Jeśli dotychczas nie miałaś takiego badania i sama nie przeprowadzasz go w domu, koniecznie poproś o nie lekarza oraz o instruktaż, jak je wykonać samodzielnie.
 • Jeśli planujesz zajść w ciążę porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym jak się do niej dobrze przygotować. Kiedy odstawić tabletki? Czy wystarczy suplementować się kwasem foliowym, a może warto sięgnąć po coś jeszcze? Jakie badania warto wykonać?
 • Rozwiej też wszelkie inne swoje wątpliwości. Zapytaj o antykoncepcję, nieregularne okresy i wszelkie podejrzenia infekcji. Jeżeli cokolwiek Cię niepokoi, podziel się swoim obserwacjami z lekarzem, niczego nie bagatelizuj.

Inicjator i patroni


Poprzednia edycja


Pierwsza edycja kampanii

Inspiracją do stworzenia ogólnopolskiej kampanii „W kobiecym interesie” były wyniki raportu opracowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli pt. „Dostępność świadczeń ginekologiczno-położniczych finansowanych ze środków publicznych na terenach wiejskich. Lata 2016-2017”*, z którego wynikało, że na terenach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, m.in. województwa mazowieckiego, brakuje równego dostępu do ambulatoryjnych świadczeń ginekologiczno-położniczych. Aby zgłębić ten wątek, firma Gedeon Richter Polska zleciła przeprowadzenie badania na reprezentatywnej próbie Polek**. Okazało się, że kobiety w Polsce po raz pierwszy raz idą do ginekologa najczęściej z powodu ciąży, a ponad 3 mln Polek chodzi do ginekologa rzadziej niż raz w roku lub wcale. Co więcej, aż 40 proc. Polek w ogóle nie widzi takiej potrzeby.

Dlatego głównym celem pierwszej edycji kampanii stało się edukowanie kobiet w Polsce w zakresie prawa do równego dostępu do podstawowych świadczeń zdrowotnych, w tym ginekologiczno-położniczych, bez względu na wiek, status majątkowy czy miejsce zamieszkania. Dodatkowo, firma postanowiła umożliwić mieszkankom województwa mazowieckiego zrealizowanie niezbędnych badań z zakresu profilaktyki ginekologicznej organizując pilotażową akcję „(Z)badaj się w kobiecym interesie!”. To pierwsza tego typu akcja, w której pacjentki mogły bezpłatnie skorzystać nie tylko z konsultacji lekarskiej, ale również z szerokiego pakietu badań ginekologicznych (cytologia, USG dopochwowe i USG piersi).

* https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/wiejska-droga-do-ginekologa.html

** Badanie na zlecenie Gedeon Richter wykonał instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w marcu 2019 r. na reprezentatywnej próbie N=1022 kobiet w wieku 16-65 lat

Czy kobiety chciały się (z)badać w kobiecym interesie?

Zainteresowanie akcją w 2019 roku było ogromne, na badania zgłosiło się ponad 400 kobiet, z których przebadano blisko 300. Dzięki akcji aż 18 z nich zostało skierowanych do dalszej diagnostyki, która może uratować im życie, co pokazało jak głęboki sens mają badania profilaktyczne.

Akcja odbyła się w maju i czerwcu 2019 roku. W 8 miastach województwa mazowieckiego powstały mobilne gabinety ginekologiczne w ramach pilotażowej akcji pod hasłem „(Z)Badaj się w kobiecym interesie”. Mieszkanki Przasnysza, Ostrołęki, Garwolina, Ciechanowa, Wyszkowa, Mińska Mazowieckiego, Siedlec i Radomia mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich oraz badań profilaktycznych w zakresie ginekologii (cytologia, USG dopochwowe i USG piersi). Ponieważ akcja pilotażowa cieszyła się wśród kobiet tak dużym zainteresowaniem firma Gedeon Richter zadecydowała, że będzie kontynuować akcję bezpłatnych badań ginekologicznych. W 2020 roku mobilne gabinety ginekologiczne pojawią się w 10 miejscowościach położonych w trzech województwach: małopolskim, śląskim i świętokrzyskim.

412

chętnych na badanie kobiet

291

przebadanych pacjentek

Aż 18!

kobiet skierowano na dalsze badania do szpitala

„Takie akcje jak "Zbadaj się w kobiecym interesie" mogą uratować życie wielu kobietom. Mam raka złośliwego jajnika, jestem po operacji i leczeniu – podwójnej chemioterapii. Dziś przyprowadziłam tu przyjaciółkę, bo ja najlepiej wiem, że regularne wizyty u lekarza ginekologa i badania, badania, badania mogą w odpowiednim momencie uratować życie. Chodzenie do ginekologa powinno być rutyną, jak wizyty u fryzjera czy dentysty! Mam nadzieję, że takich spotkań będzie więcej i kobiety zrozumieją, że profilaktyka ratuje życie.”

pani Maria, mieszkanka Ciechanowa

Kontakt


Kontakt do organizatora

Weronika Kot

Specjalista ds. Public Relations

Gedeon Richter

Telefon: +48 693 090 911

wkot@grodzisk.rgnet.org

Kontakt do mediów

Olga Walentynowicz

PR Manager

First Aid Communication

Telefon: +48 791 398 282

olga@first-aid.com.pl

Materiały dla mediów do pobrania tutaj