Ostrożnie z dziurawcem!

Dziurawiec zwyczajny występuje w Europie, Azji Zachodniej oraz Afryce Północnej. W Polsce jest bardzo pospolity – można go znaleźć na łąkach, w lasach, przy drogach. Jest to jedna z najbardziej znanych roślin leczniczych. Ziele dziurawca stosowane jest jako środek łagodzący objawy depresji, bezsenności. Surowiec znalazł również zastosowanie w zaburzeniach trawienia i chorobach wątroby, działa rozkurczająco […]

Dziurawiec zwyczajny występuje w Europie, Azji Zachodniej oraz Afryce Północnej. W Polsce jest bardzo pospolity – można go znaleźć na łąkach, w lasach, przy drogach. Jest to jedna z najbardziej znanych roślin leczniczych. Ziele dziurawca stosowane jest jako środek łagodzący objawy depresji, bezsenności. Surowiec znalazł również zastosowanie w zaburzeniach trawienia i chorobach wątroby, działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych. Posiada działanie żółciopędnie i żółciotwórcze. Wyciągi z dziurawca są stosowane zewnętrznie na rany i do płukania gardła ze względu na właściwości przeciwzapalne i dezynfekcyjne.

Należy jednak pamiętać, że ziele dziurawca powinno być stosowane jedynie w monoterapii, ponieważ surowiec ten wchodzi w liczne interakcje, jeżeli jest stosowany z innymi lekami. Interakcje lekowe wynikają z różnych mechanizmów działania leków i przebiegają w różnym stopniu nasilenia, niektóre z nich ciężko jest przewidzieć.

Na przykład stosowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych łącznie z dziurawcem może prowadzić do wystąpienia tzw. „zespołu serotoninowego” spowodowanego zbyt dużą ilością serotoniny w mózgu, objawiającego się pobudzeniem, halucynacjami, wzrostem ciśnienia tętniczego, bólami mięśni, hipertermią, drgawkami, śpiączką, a nawet śmiercią.

Ponadto ziele dziurawca zwiększa aktywność glikoproteiny P tj. białka, które powoduje, że leki są szybciej usuwane z docelowego miejsca ich działania, przez co działanie farmakologiczne jest słabsze. Dotyczy to m.in. niektórych leków przeciwnowotworowych czy leków przeciwwirusowych stosowanych u pacjentów z wirusem HIV.

U kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne dochodzi do obniżenia stężenia estrogenów i zmniejszenia skuteczności tych leków. Dlatego kobietom stosującym jednocześnie ziele dziurawca i doustne środki antykoncepcyjne zaleca się stosowanie dodatkowego, mechanicznego zabezpieczenia (prezerwatywy).

Zażywanie dziurawca z lekami immunopresyjnymi przez pacjentów po transplantacji może prowadzić do znacznego zmniejszenia stężenia tych leków w osoczu, co z kolei może zwiększyć ryzyko odrzucenia przeszczepu.

Dziurawiec wpływa również na metabolizm wątrobowy wielu leków – zmniejsza stężenie statyn, glikokortykosteroidów, opiatów, sildenafilu i losartanu.

Ziele dziurawca zwiększa wrażliwość skóry na słońce. Po spożyciu preparatów zawierających dziurawiec nie należy wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z jasną karnacją.

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania dziurawca z innymi lekami ze względu na możliwość wystąpienia interakcji lekowych. Interakcje te z kolei mogą wpływać zarówno na skuteczność działania leków jak i na możliwość wystąpienia objawów ubocznych. W przypadku niektórych leków, różnych stanów chorobowych, fizjologicznych przed rozpoczęciem stosowania dziurawca należy skonsultować się z lekarzem. Tylko wtedy istnieje pewność, że nie dojdzie do niepożądanych czy niebezpiecznych interakcji lekowych.

Podobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi

Inne tematy


Polecamy również


Czy kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą szczepić się na COVID-19?
Z powodu braku badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 u kobiet w ciąży i karmiących piersią nie ma oficjalnych zaleceń na temat szczepień w tych grupach. Jednak kobietom...
Kwarantanna to obowiązek!
Wirus SARS-CoV-2 sprawił, że słowo kwarantanna jest dziś odmieniane przez wszystkie przypadki. Na czym polega i czemu służy kwarantanna oraz jakie są wynikające z niej obowiązki? Termin kwarantanna (z łac....
Opryszczka latem?
Choć popularnie nazywana jest „zimnem” często daje o sobie znać w czasie upałów. Podpowiadamy jak nie prowokować ataków opryszczki i co robić gdy problem często nawraca.   Opryszczkę wargową nazywa...