Ostrożnie z dziurawcem!

Dziurawiec zwyczajny występuje w Europie, Azji Zachodniej oraz Afryce Północnej. W Polsce jest bardzo pospolity – można go znaleźć na łąkach, w lasach, przy drogach. Jest to jedna z najbardziej znanych roślin leczniczych. Ziele dziurawca stosowane jest jako środek łagodzący objawy depresji, bezsenności. Surowiec znalazł również zastosowanie w zaburzeniach trawienia i chorobach wątroby, działa rozkurczająco […]

Dziurawiec zwyczajny występuje w Europie, Azji Zachodniej oraz Afryce Północnej. W Polsce jest bardzo pospolity – można go znaleźć na łąkach, w lasach, przy drogach. Jest to jedna z najbardziej znanych roślin leczniczych. Ziele dziurawca stosowane jest jako środek łagodzący objawy depresji, bezsenności. Surowiec znalazł również zastosowanie w zaburzeniach trawienia i chorobach wątroby, działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych. Posiada działanie żółciopędnie i żółciotwórcze. Wyciągi z dziurawca są stosowane zewnętrznie na rany i do płukania gardła ze względu na właściwości przeciwzapalne i dezynfekcyjne.

Należy jednak pamiętać, że ziele dziurawca powinno być stosowane jedynie w monoterapii, ponieważ surowiec ten wchodzi w liczne interakcje, jeżeli jest stosowany z innymi lekami. Interakcje lekowe wynikają z różnych mechanizmów działania leków i przebiegają w różnym stopniu nasilenia, niektóre z nich ciężko jest przewidzieć.

Na przykład stosowanie niektórych leków przeciwdepresyjnych łącznie z dziurawcem może prowadzić do wystąpienia tzw. „zespołu serotoninowego” spowodowanego zbyt dużą ilością serotoniny w mózgu, objawiającego się pobudzeniem, halucynacjami, wzrostem ciśnienia tętniczego, bólami mięśni, hipertermią, drgawkami, śpiączką, a nawet śmiercią.

Ponadto ziele dziurawca zwiększa aktywność glikoproteiny P tj. białka, które powoduje, że leki są szybciej usuwane z docelowego miejsca ich działania, przez co działanie farmakologiczne jest słabsze. Dotyczy to m.in. niektórych leków przeciwnowotworowych czy leków przeciwwirusowych stosowanych u pacjentów z wirusem HIV.

U kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne dochodzi do obniżenia stężenia estrogenów i zmniejszenia skuteczności tych leków. Dlatego kobietom stosującym jednocześnie ziele dziurawca i doustne środki antykoncepcyjne zaleca się stosowanie dodatkowego, mechanicznego zabezpieczenia (prezerwatywy).

Zażywanie dziurawca z lekami immunopresyjnymi przez pacjentów po transplantacji może prowadzić do znacznego zmniejszenia stężenia tych leków w osoczu, co z kolei może zwiększyć ryzyko odrzucenia przeszczepu.

Dziurawiec wpływa również na metabolizm wątrobowy wielu leków – zmniejsza stężenie statyn, glikokortykosteroidów, opiatów, sildenafilu i losartanu.

Ziele dziurawca zwiększa wrażliwość skóry na słońce. Po spożyciu preparatów zawierających dziurawiec nie należy wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób z jasną karnacją.

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania dziurawca z innymi lekami ze względu na możliwość wystąpienia interakcji lekowych. Interakcje te z kolei mogą wpływać zarówno na skuteczność działania leków jak i na możliwość wystąpienia objawów ubocznych. W przypadku niektórych leków, różnych stanów chorobowych, fizjologicznych przed rozpoczęciem stosowania dziurawca należy skonsultować się z lekarzem. Tylko wtedy istnieje pewność, że nie dojdzie do niepożądanych czy niebezpiecznych interakcji lekowych.

Podobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi

Inne tematy


Polecamy również


Kwarantanna to obowiązek!
Wirus SARS-CoV-2 sprawił, że słowo kwarantanna jest dziś odmieniane przez wszystkie przypadki. Na czym polega i czemu służy kwarantanna oraz jakie są wynikające z niej obowiązki? Termin kwarantanna (z łac....
Opryszczka latem?
Choć popularnie nazywana jest „zimnem” często daje o sobie znać w czasie upałów. Podpowiadamy jak nie prowokować ataków opryszczki i co robić gdy problem często nawraca.   Opryszczkę wargową nazywa...
Zanim zajdziesz w ciążę.
Zanim zajdziesz w ciążę O ciąży najlepiej zacząć myśleć zanim się w nią zajdzie. To czas na zrobienie badań profilaktycznych, sprawdzenie poziomu przeciwciał chroniących przed chorobami zakaźnymi, które mogą zakłócić...