?>

Richter i Mycovia zawarły umowy dotyczące sprzedaży i produkcji nowego doustnego preparatu przeciwgrzybiczego stosowanego w leczeniu RVVC

24/10/2019

Budapeszt/Warszawa – Stany Zjednoczone, Karolina Północna, Durham – Richter Gedeon Nyrt. i Mycovia Pharmaceuticals ogłosiły, że zawarły umowę na wyłączność w zakresie licencji i rozwoju oraz transferu technologii w celu sprzedaży i produkcji molekuły (VT-1161) znajdującej się obecnie w III fazie badań klinicznych, przeznaczonej do leczenia nawrotowej postaci drożdżakowego zakażenia pochwy – Recurrent Vulvovaginal Candidasis (RVVC). Stanowiąca potencjalny produkt molekuła została opracowana tak, aby wykazywała wyjątkową selektywność i skuteczność. Równocześnie preparat VT-1161 może być wolny od działań niepożądanych, które ograniczają zastosowanie produktów aktualnie stosowanych w leczeniu RVVC. Zasięg geograficzny umowy licencyjnej obejmuje Europę, Rosję i pozostałe kraje WNP, Amerykę Łacińską oraz Australię.

W myśl umowy, Richter będzie realizował wypłaty za realizację kamieni milowych związanych z procesem badań klinicznych. W ciągu najbliższych dwóch lat wypłaty te osiągną łączną kwotę 20 mln USD. Dalsze wypłaty związane z kolejnymi etapami komercjalizacji produktu – dotyczącymi rozwoju i sprzedaży leku, mogą nastąpić w zależności od skuteczności procesu rejestracji i sukcesu rynkowego produktu. Ponadto obie firmy zawarły umowę o zbyciu praw royalty, w myśl której Richter nabywa również określony udział we wpływach ze sprzedaży na rynku USA, za który zapłaci 25 mln USD.

„Rozszerzanie naszego flagowego portfela produktów ginekologicznych tradycyjnie stanowi centralny element strategii Richtera i jestem przekonany, że ten nowy projekt skutecznie przyczyni się do osiągnięcia tego celu” – powiedział Gábor Orbán, dyrektor generalny Richtera.

”Pokładamy duże nadzieje w nawiązaniu współpracy z Gedeonem Richterem, jako jednym ze światowych liderów w produkcji preparatów ginekologicznych, w zakresie rozwoju i sprzedaży preparatu VT-1161 stosowanego w leczeniu RVVC” – powiedział Patrick Jordan, dyrektor generalny Mycovia Pharmaceuticals i współwłaściciel NovaQuest Capital Management. “RVVC dotyka niemal 138 milionów kobiet na całym świecie, wywołując u nich nie tylko dyskomfort i ból, ale stanowiąc również obciążenie psychiczne, istotnie przyczyniające się do pogorszenia jakości ich życia. Wiodąca rola Richtera na rynku preparatów ginekologicznych w dużym stopniu może przyczynić się do tego, by molekuła VT-1161 trafiła do milionów kobiet cierpiących na RVVC.”

VT-1161 – Informacje dodatkowe

Preparat VT-1161 jest doustnym inhibitorem CYP51 opracowanym przez Mycovię w celu leczenia RVVC i onychomycosis (grzybicy paznokci). Podczas opracowywania molekuły VT-1161 skupiono się na uzyskaniu wzmożonej selektywności, obniżeniu liczby działań niepożądanych oraz zwiększeniu skuteczności.

 

RVVC – Informacje dodatkowe

RVVC to osłabiająca organizm przewlekła infekcja, która dotyka miliony kobiet. Wśród pierwotnych objawów zakażenia występuje swędzenie, pieczenie, podrażnienie i stan zapalny pochwy. W niektórych przypadkach mogą pojawiać się również upławy z pochwy, ból podczas stosunku lub oddawania moczu, które mogą przebiegać ze zmiennym natężeniem, jednak często wywołują poważny dyskomfort lub ból. Wpływ RVVC na pogorszenie jakości życia można porównać z astmą, a jego natężenie znacznie przekracza dyskomfort odczuwany podczas bólu głowy czy migreny. W Europie schemat terapeutyczny RVVC podnosi wiele nierozwiązanych jeszcze kwestii, takich jak na przykład ograniczona skuteczność lub obawy związane
z bezpieczeństwem długotrwałego podawania, czy też niezdolność do zapewnienia długotrwałej ochrony.

Mycovia – Informacje dodatkowe

Mycovia zaangażowana jest w rozwój przełomowych terapii medycznych, zwłaszcza w obszarze zdrowia kobiet, które mają na celu wypełnianie istniejących luk. Jej wiodący produkt, VT-1161, jest nową terapią doustną, która w stosunku do aktualnie dostępnych alternatyw terapeutycznych deklaruje większą selektywność, mniejszą liczbę działań niepożądanych i zwiększoną skuteczność. VT-1161 uzyskał certyfikaty FDA: Dopuszczony Lek na Choroby Zakaźne i Procedura Przyspieszona, aby był pierwszym dopuszczonym przez FDA lekiem stanowiącym alternatywę w terapii RVVC. Według wstępnych danych firmy Mycovia doustne leki przeciwgrzybicze o charakterze inhibitorów mogą mieć ogromny potencjał w leczeniu wielolekoopornych patogenów grzybiczych. W celu uzyskania dalszych informacji odwiedź stronę internetową www.mycovia.com.

Richter – Informacje dodatkowe

Spółka Richter Gedeon Nyrt. z siedzibą w Budapeszcie jest jednym z największych zakładów farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, który obecny jest bezpośrednio również na rynkach Europy Zachodniej, Chin, a także Ameryki Łacińskiej. Posiadające na koniec 2018 roku wartość giełdową na poziomie 3,2 mld EUR (3,6 mld USD) przedsiębiorstwo w tym samym roku osiągnęło przychody skonsolidowane w wysokości około 1,4 mld EUR (1,6 mld USD). Wachlarz oferowanych przez Spółkę produktów obejmuje niemal wszystkie ważniejsze obszary terapeutyczne, takie jak ginekologia, ośrodkowy układ nerwowy i układ sercowo – naczyniowy. Posiadając największe w Europie Środkowo-Wschodniej centrum badawczo-rozwojowe Spółka koncentruje swoje badania nad lekami oryginalnymi w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Za sprawą swojego powszechnie uznanego doświadczenia w dziedzinie chemii steroidów Richter stał się jednym z potentatów na skalę światową w obszarze produktów ginekologicznych. Spółka przeznacza również znaczne środki na rozwój produktów biopodobnych.

Inne komunikaty

  • Materiały Edukacyjne dla produktów Levosert i Levosert Easy
    12/04/2024
  • Materiały edukacyjne – Kardatuxan
    21/03/2024
  • Richter przejmuje wszystkie udziały HELM w spółkach joint venture Richter-Helm BioTec i Richter-Helm BioLogics w Niemczech
    13/03/2024
Zobacz wszystkie komunikaty

Bezpieczeństwo leków

Bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższą wartością dla Grupy Gedeon Richter, dlatego przykładamy ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa pacjentów poprzez monitorowanie informacji dotyczących działań niepożądanych, które wystąpiły w trakcie farmakoterapii. Zapewniamy pacjentom oraz lekarzom zawsze aktualne informacje o leku, jak również odpowiadamy na wszystkie zgłaszane pytania dotyczące bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych.

Zobacz wszystkie komunikaty