?>

Lek przeciwpsychotyczny produkowany przez Gedeon Richter otrzymał nagrodę Grand Prix Innowacje 2017

09/04/2018

Węgierska Fundacja Innowacyjności nagrodziła firmę Gedeon Richter nagrodą Grand Prix Innowacje za ofertę przetargową zatytułowaną „Kariprazyna (Vraylar®/Reagila®), nowy oryginalny węgierski lek na światowym rynku”. Nagrodę Grand Prix Innowacje odebrał Prezes Gedeon Richter Plc Erik Bogsch z rąk Jánosa Latorcaia, Wicemarszałka Węgierskiego Zgromadzenia Narodowego oraz Józsefa Pálinkása, Prezesa Krajowego Urzędu ds. Badań, Rozwoju i Innowacji.

Innowacyjność zawsze odgrywała kluczową rolę w strategii Gedeon Richter, szczególnie w obszarze badań i rozwoju leków oryginalnych. W swojej 117-letniej historii firma opracowała na Węgrzech ponad 10 leków oryginalnych, wnosząc cenny wkład w poprawę stanu zdrowia ludzi na całym świecie.

W laudacji doceniającej kariprazynę podkreślono, że głównym efektem innowacji produktowej wyróżnionej nagrodą jest kilka faktów. Jest to lek oryginalny produkowany przede wszystkim na Węgrzech. Został opracowany przez węgierskich badaczy i naukowców, a także dopuszczony do obrotu na rynkach obejmujących ponad 70 proc. światowego rynku farmaceutycznego. Poprzez tak wyjątkową innowację o wysokiej wartości dodanej firma Richter urzeczywistniła kluczową koncepcję rozwoju, którą można określić hasłem „wymyślono i wyprodukowano na Węgrzech”.

– Sukces kariprazyny ma historyczne znaczenie dla spółki Gedeon Richter oraz dla całej węgierskiej branży farmaceutycznej. Jest to pierwszy lek sprzedawany na licencji w Stanach Zjednoczonych, opracowany przez badaczy z firmy farmaceutycznej z siedzibą na Węgrzech. Co więcej, nasza firma zrealizowała również badania przedkliniczne i prace rozwojowe. Ponieważ etap rozwoju klinicznego pochłania znaczne koszty, pozyskaliśmy partnera, którego wkład finansowy i zarządczy pozwolił nam wkroczyć w końcowy etap, jakim jest uzyskanie dopuszczenia do obrotu. Uważam, że ten dowód uznania jest wynikiem wspaniałej pracy zespołowej i wyjątkowej wiedzy, którymi zawsze odznaczała się spółka Richter od chwili jej założenia – powiedział prezes firmy Gedeon Richter Erik Bogsch, odbierając nagrodę.

– Baza badawczo-rozwojowa firmy Richter, zatrudniająca tysiąc osób, czyni z niej najbardziej znaczący ośrodek badań farmaceutycznych w Europie Środkowej i Wschodniej. Ta nagroda stanowi wyraz uznania dla światowej klasy osiągnięć naszych badaczy i jestem dumny z możliwości kierowania tak skutecznym zespołem badawczo-rozwojowym – stwierdził dr István Greiner, dyrektor badawczy w firmie Richter.

Kariprazyna to podawany doustnie atypowy lek przeciwpsychotyczny opracowany przez naukowców firmy Richter i rozwijany we współpracy ze spółką Allergan (dawniej Forest/Actavis), przeznaczony do leczenia schizofrenii i zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. We wrześniu 2015 r. amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła kariprazynę do leczenia dorosłych pacjentów z epizodami manii lub mieszanymi powiązanymi z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi typu I oraz do leczenia schizofrenii. Produkt został wprowadzony na rynek amerykański pod marką Vraylar 16 marca 2016 r. Komisja Europejska wydała zgodę na wprowadzenie kariprazyny do obrotu na obszarze UE w lipcu 2017 r., ze wskazaniem do leczenia schizofrenii u dorosłych pacjentów. W kilku krajach UE trwają obecnie negocjacje w sprawie refundacji produktu, oferowanego w Europie pod marką Reagila. W tych krajach lek zostanie wprowadzony do obrotu w tym oraz w przyszłym roku.

Kariprazyna jest nadal rozwijana w procesie klinicznym dla innych wskazań u dorosłych pacjentów, w leczeniu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych oraz jako terapia wspomagająca zaburzenia depresyjne.

O nagrodzie Grand Prix Innowacje

Węgierskie Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności zrzesza specjalistów i pracodawców, koncentrując swoją działalność na stymulującej roli innowacji w pobudzaniu węgierskiej gospodarki. Zostało założone w 1990 r. przez 30 instytutów członkowskich. Grand Prix Innowacje, po raz pierwszy wręczona w 1993 r., to przyznawana corocznie nagroda utworzona, aby docenić spółki zarejestrowane na Węgrzech, które w poprzednim roku dokonały istotnych i rentownych innowacji.

Inne komunikaty

  • Broszura edukacyjna dla fachowych pracowników ochrony zdrowia dotycząca stosowania Levosert/ Levosert Easy
    28/09/2023
  • Gedeon Richter i Sumitomo Pharma otrzymują pozytywną opinię CHMP dla RYEQO® w leczeniu endometriozy
    28/09/2023
  • Informacja o realizowanej strategii podatkowej 2022
    20/09/2023
Zobacz wszystkie komunikaty

Bezpieczeństwo leków

Bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższą wartością dla Grupy Gedeon Richter, dlatego przykładamy ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa pacjentów poprzez monitorowanie informacji dotyczących działań niepożądanych, które wystąpiły w trakcie farmakoterapii. Zapewniamy pacjentom oraz lekarzom zawsze aktualne informacje o leku, jak również odpowiadamy na wszystkie zgłaszane pytania dotyczące bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych.

Zobacz wszystkie komunikaty