Z sercem dla serca w Gedeon Richter

Z sercem dla serca w Gedeon Richter

Od 17 do 24 kwietnia potrwa tegoroczny Tydzień dla Serca. To dobry moment, by każdy zastanowił się, jak troszczy się o serce. Jeśli ten bilans wypadnie niekorzystnie, trzeba zmienić swoje nawyki, rozpocząć działania profilaktyczne, a czasem odpowiednią terapię. Bo badania pokazują, że choroby układu sercowo-naczyniowego to w Polsce prawdziwa epidemia.

Sercowe problemy

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów i hospitalizacji na świecie. W Polsce odpowiadają za 46 proc. zgonów. To jeden z najgorszych wyników w Europie[1]. Za taki stan winić można niską świadomość na temat tego, co szkodzi naszym sercom i jak o nie dbać.

Ponieważ zdrowie kobiet jest dla Gedeon Richter szczególnie ważne, zapytaliśmy je o to, jak dbają o serce i co wiedzą na temat czynników powodujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Aż 65 proc. badanych jako przyczynę chorób z tego obszaru uznało stres. Zaś tylko 1 proc. kobiet wskazał na złą dietę. Do tego połowa ankietowanych uważa, że nie znajduje się w grupie ryzyka tych chorób. Świadomość zagrożenia nimi zgłasza zaledwie 3-4 proc. pytanych Pań. Stąd zapewne niemal co czwarta ankietowana (23 proc.) w ciągu roku poprzedzającego ankietę nie wykonała żadnego badania profilaktycznego w kierunku problemów z układem krążenia.[2]

Każdy dzień dla serca

Tydzień dla Serca jest więc po to, by uświadomić sobie, że kondycja naszego serca zależy w dużej mierze od nas samych. Możemy o nie zadbać poprzez zdrową dietę, ograniczenie spożycia alkoholu, rzucenie palenia, wykonywanie badań profilaktycznych i aktywność fizyczną. Trzeba tylko pamiętać o tym stale, a nie tylko przez tydzień.

[1] https://www.gov.pl/web/psse-wabrzezno/tydzien-dla-serca; dostęp z dnia 14.04.2023 r.

[2] Raport „Profilaktyka zdrowia kobiet” opracowany na podstawie badania przeprowadzonego w marcu 2022 przez Mobile Institute na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem metody CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na Polkach w wieku powyżej 18 roku życia, N=1000.

Podobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi


Kategorie aktualności


Tagi w tej kategorii