Bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższą wartością dla Grupy Gedeon Richter, dlatego przykładamy ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa pacjentów poprzez monitorowanie informacji dotyczących działań niepożądanych, które wystąpiły w trakcie farmakoterapii.
lekalert@grodzisk.rgnet.org
rzecznik@gedeonrichter.com.pl
Według Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego Polska jest krajem, gdzie występuje wysokie ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Nie wynika ono jednak z naszego położenia geograficznego, klimatu czy innych czynników zewnętrznych. To efekt stylu życia, jaki prowadzimy.
Dwa i pół Grodziska Mazowieckiego
Każdego roku w naszym kraju zawału doświadcza niemal 80 tys. osób. To mniej więcej tyle, ile mieszkańców ma Jelenia Góra albo Nowy Sącz lub dwa i pół raza tyle, co liczba mieszkańców Grodziska Mazowieckiego. Z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera w Polsce prawie dwukrotnie więcej ludzi niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Ogółem choroby układu krążenia odpowiadają za około 37 proc. wszystkich zgonów w Polsce.
Chole…sterol!
Najczęstszym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia w Polsce i na świecie są zaburzenia lipidowe. Dlatego 2023 rok został ogłoszony Rokiem Walki z Hipercholesterolemią. Problem ten dotyczy nawet 21 milionów osób w Polsce, czyli ponad 60 proc. dorosłej populacji. W grupie osób powyżej 65 r.ż. ten problem występuje nawet u 70 proc. osób. Tymczasem dokonując niewielkich zmian w stylu życia, 80 proc. przedwczesnych zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych można zapobiec[1].
Nie bądź bez serca!
Dlatego, korzystając z przypadającego na 30 września Światowego Dnia Serca, po raz kolejny przypominamy o tym, by nie lekceważyć potrzeb serca. Ruch i zdrowa dieta to podstawa, niezbędne są też regularne badania profilaktyczne i – jeśli to potrzebne – wdrożenie odpowiedniego leczenia. Na szczęście nowoczesnych leków z tego obszaru medycznego nie brakuje. W Gedeon Richter produkujemy leki m.in. na takie schorzenia jak np. choroba niedokrwienna mięśnia sercowego (choroba wieńcowa), zawał, miażdżyce i niewydolność serca.
Najlepiej jednak zawczasu zadbać o serce. Nie wiecie, jak to zrobić? By zwiększyć swoją wiedzę w tym zakresie polecamy Wam skorzystać z szerokiego zbioru wiarygodnych artykułów, które dostępne są na portalu ZdrowaOna.pl.
[1] Wszystkie dotąd podawane informacje pochodzą z: https://ptkardio.pl/swiatowy_dzien_serca