Bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższą wartością dla Grupy Gedeon Richter, dlatego przykładamy ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa pacjentów poprzez monitorowanie informacji dotyczących działań niepożądanych, które wystąpiły w trakcie farmakoterapii.
lekalert@grodzisk.rgnet.org
rzecznik@gedeonrichter.com.pl
Jak powstaje udar niedokrwienny mózgu? Udar niedokrwienny mózgu zazwyczaj jest powodowany zatorami pochodzenia sercowego, dysfunkcją krążenia mózgowego, patologią miażdżycową oraz zaburzeniami krzepnięcia[1]. Zmiany, które wywołują udar niedokrwienny mózgu, mogą mieć charakter globalny i wystąpić w całym mózgowiu, lub ogniskowy – wówczas wystąpią w ograniczonym obszarze mózgu, gdy przepływ krwi zostanie zatrzymany w tym rejonie mózgowia. Niedotlenienie komórek nerwowych mózgowia powoduje nieodwracalne zmiany, które mogą wystąpić już po 3 minutach ograniczonego przepływu krwi. Tak się dzieje w przypadku komórek piramidowych i komórek hipokampa, które są najbardziej wrażliwe na brak tlenu. Zmiany mogą różnić się w zależności od typów komórek nerwowych których dotyczą oraz od czasu trwania niedokrwienia, np. komórki nerwowe prążkowia są w stanie przeżyć nawet 15-30 minut podczas zmniejszonego przepływu krwi. Ogniskowe niedokrwienie to obszar pełnej martwicy (zawału), czyli obszar, w którym obumierają wszystkie komórki – nerwowe, glejowe i śródbłonka. Rejon otaczający ogniskowy obszar zawału wykazuje zaburzenia funkcji, pomimo że komórki w tym rejonie nie są uszkodzone[2]. Mechanizm niedokrwiennego udaru mózgu jest bardzo skomplikowanym i złożonym procesem.
Zapobieganie udarowi niedokrwiennemu mózgu
Czy jesteśmy wstanie zapobiegać wystąpieniu udaru niedokrwiennego? Tak – profilaktyka udaru niedokrwiennego zarówno farmakologiczna jak i niefarmakologiczna odgrywają istotną rolę w prewencji choroby[1]. Aby jak najlepiej je zobrazować przyjrzeliśmy się czynnikom ryzyka udaru niedokrwiennego mózgu. Czynników ryzyka wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu jest wiele i można je podzielić na niemodyfikowalne, czyli takie, na które nie mamy wpływu, oraz na modyfikowalne, a więc takie, które zależą od naszych działań. Czynniki niemodyfikowalne to m.in. wiek (po 65 r.ż. ryzyko wystąpienia udaru mózgu wzrasta najbardziej), płeć męska, a także uwarunkowania genetyczne. Jako czynniki modyfikowalne wymienia się nadciśnienie tętnicze, hiperlipemię, cukrzycę, migotanie przedsionków. W ich przypadku rolę odgrywa farmakoterapia, która kontroluje istniejące czynniki ryzyka. Nadwaga i otyłość, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu czy brak regularnej aktywności fizycznej to czynniki, na które możemy wpłynąć poprzez zmianę stylu życia. Profilaktyka udaru niedokrwiennego obejmuje zatem zarówno farmakoterapię jak i postępowanie niefarmakologiczne, a także neuroprotekcję[1,2].
Przypominamy
Wystąpienie zarówno niedokrwiennego jak i krwotocznego udaru mózgu, jest stanem zagrożenia życia, dlatego wymaga jak najszybszego leczenia w szpitalu, co może uratować życie lub uchronić przed ciężką niepełnosprawnością [3].