Rocznica odkrycia insuliny, czyli Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Rocznica odkrycia insuliny, czyli Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

27 czerwca przypada rocznica odkrycia insuliny. To jedno z największych dokonań naukowych medycyny w XX wieku. Tego dnia obchodzimy również Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Obecnie wiedza na temat tej choroby i dostęp do nowoczesnych metod jej leczenia jest bardzo szeroki. Cukrzyca to jednak bardzo podstępna choroba cywilizacyjna, której nie można lekceważyć.

Gorzkie statystyki

Obecnie co najmniej 3 mln Polaków choruje na cukrzycę, ale nawet 1 mln spośród nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo wciąż nie ma postawionej diagnozy[i]. Najczęściej wykrywana jest dopiero po 5-12 latach od pojawienia się pierwszych objawów[ii].

Zmiany w diecie i aktywności fizycznej związane z szybkim rozwojem społeczeństw i urbanizacją doprowadziły do gwałtownego wzrostu liczby osób z cukrzycą typu 2. Dziś ten typ cukrzycy stanowi 90 proc. wszystkich wykrywanych przypadków tej choroby. Wcześniej występował on głównie u osób starszych. Jednak ze względu na rosnący poziom otyłości, siedzący tryb życia i złą dietę, liczba przypadków cukrzycy typu 2 wzrasta u dzieci, młodzieży i młodszych dorosłych[iii].

Nie lekceważmy zagrożenia

Nieleczona lub leczona niewłaściwie cukrzyca może doprowadzić do licznych komplikacji. Powikłania mogą wpływać na serce, naczynia krwionośne, oczy, nerki, układ nerwowy i zęby. Zwiększają również ryzyko rozwoju infekcji[iv].

W zapobieganiu cukrzycy istotna jest odpowiednia dieta, bez nadmiaru cukrów i tłuszczu, za to bogata w warzywa i owoce. Należy unikać produktów bardzo kalorycznych, wysoko przetworzonych, i zwiększyć swoją aktywność fizyczną[v].

Dieta i ruch to jednak nie wszystko. Ogromny wpływ na zapobieganie cukrzycy ma także odstawienie używek. Szczególnie papierosy są pod tym względem bardzo niebezpieczne. Każdy wypalony papieros potrafi podnieść stężenie cukru we krwi, a wypalanie jednej paczki dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę nawet o 60 proc. Niepożądane jest oprócz tego nadmierne spożywanie napojów alkoholowych[vi].

Ważne są także regularne badania, zwłaszcza po 45. roku życia. Powinno się co najmniej raz na pół roku badać krew pod kątem poziomu glukozy, a także mierzyć ciśnienie krwi. Cukrzyca bowiem często atakuje osoby cierpiące na nadciśnienie[vii].

W dzisiejszych czasach dysponujemy szerokim wachlarzem możliwości terapeutycznych, pamiętajmy jednak, że cukrzyca jest chorobą przewlekłą, towarzyszącą pacjentom do końca ich życia. Dlatego lepiej regularnie podejmować  działania profilaktyczne i cieszyć się zdrowiem.

[i] https://www.gov.pl/web/psse-siedlce/ogolnopolski-dzien-walki-z-cukrzyca-2022

[ii] https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Diabetologia/Swiatowy-Dzien-Walki-z-Cukrzyca-juz-27-czerwca,163214,1016.html

[iii] https://idf.org/about-diabetes/type-2-diabetes/

[iv] https://idf.org/about-diabetes/diabetes-complications/

[v] https://idf.org/about-diabetes/diabetes-prevention/

[vi] https://ocukrzycy.pl/leczenie-cukrzycy/jak-zapobiegac-cukrzycy/

[vii] https://ptdiab.pl/zalecenia-ptd/zalecania-aktywni-czlonkowie-2023, s. 13-14.

Podobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi


Kategorie aktualności


Tagi w tej kategorii