4. edycja „W kobiecym interesie”

Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie

– dlaczego kobiety z niepełnosprawnościami badają się tak rzadko?

Rusza 4. edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „W kobiecym interesie”, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Nie wykluczamy, badamy w kobiecym interesie”
i adresowana jest do wszystkich kobiet, ale szczególnie do tych z niepełnosprawnościami.

77 % z nich nie chodzi do ginekologa regularnie, a 22 % nie było nigdy na takiej wizycie1. Szacuje się, że w Polsce jest tylko 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do potrzeb takich pacjentek.2 W ramach kampanii powstał mobilny gabinet ginekologiczny dostosowany do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami, który już w lipcu ruszy w Polskę. Gabinet dotrze do miejscowości w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

Gedeon Richter Polska od 2019 roku konsekwentnie co roku przypomina Polkom o konieczności wykonywania regularnych badań ginekologicznych.

– Kampania „W kobiecym interesie” daje Polkom realny dostęp do badań w obszarze ginekologii.
Za każdym razem chcemy, aby ta pomoc była tam, gdzie jej najbardziej brakuje. Nie chcemy,
aby ktokolwiek czuł się wykluczony i dlatego w tegorocznej edycji kampanii będziemy starali się zwrócić uwagę na problem bariery dostępu do profilaktyki ginekologicznej wśród pacjentek
z niepełnosprawnościami. Wspólnie z partnerami kampanii oraz ekspertami chcemy promować ideę tworzenia gabinetów dostępnych dla pacjentek z niepełnosprawnościami oraz zachęcać kobiety
do regularnych badań ginekologicznych. – mówi Aneta Grzegorzewska, Dyrektor ds. Korporacyjnych
i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska.

Kobiety z niepełnosprawnościami wskazały w badaniu, że poza infrastrukturą
(46 %) i dostosowaniem wnętrza gabinetu do ich potrzeb (50 %), ważne są dla nich profesjonalne nastawienie personelu medycznego (56 %) oraz empatyczny sposób komunikacji (49 %)1.

Fundacja Kulawa Warszawa oraz Fundacja Avalon stworzyły bazy gabinetów ginekologicznych dostępnych dla kobiet z niepełnosprawnościami. Ich lista znajduje się na stronach dostepnaginekologia.pl oraz mapadostepnosci.pl i obejmuje w sumie 158 miejsc, w których mogą zbadać się pacjentki z niepełnosprawnościami. Obie Fundacje stale przyjmują zgłoszenia nowych gabinetów.

Akcja bezpłatnych badań ginekologicznych dla wszystkich

 W ramach kampanii, jak co roku, zrealizowany zostanie cykl konsultacji z bezpłatnym pakietem badań ginekologicznych (badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologia oraz test na obecność wirusa HPV). Ponieważ 64 % kobiet z niepełnosprawnościami przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty przede wszystkim ze względu na brak dostosowania infrastruktury budynku lub odpowiedniego wyposażenia gabinetu ginekologicznego, mobilny gabinet ginekologiczny dostosowany do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami (m.in. ruchu, wzroku czy słuchu), który ruszy w Polskę w lipcu br., w ramach akcji bezpłatnych badań.

– Dzięki wskazówkom partnerów Fundacji Kulawa Warszawa oraz Fundacji Avalon wyposażyliśmy gabinet w odpowiedni sprzęt i zapewniliśmy udogodnienia komunikacyjne, które sprawią, że pacjentki nie tylko z niepełnosprawnością ruchową, ale również wzroku czy słuchu będą czuć się u nas komfortowo. Mamy m.in. przygotowany oraz przeszkolony personel medyczny i asystujący, dokumenty w alfabecie Braille’a, tłumacza polskiego języka migowego czy pętlę indukcyjną – mówi Aneta Grzegorzewska.

Akcja bezpłatnych badań profilaktycznych dla kobiet odbędzie się w poniższych miastach: 

Lębork 01.lip piątek
Wejherowo 02.lip sobota
Tczew 03.lip niedziela
Chełmża 07.lip czwartek
Brodnica 08.lip piątek
Włocławek 09.lip sobota
Inowrocław 10.lip niedziela
Września 15.lip piątek
Słupca 16.lip sobota
Konin 17.lip niedziela

 

Informacje o tym, gdzie dokładnie odbywają się badania i jak się na nie zapisać, znajdują się na stronie www.wkobiecyminteresie.pl. Na stronie można znaleźć również informacje o udogodnieniach dla pacjentek z niepełnosprawnościami.

1 Badanie zrealizowane przez Instytut ARC Rynek i Opinie na zlecenie Gedeon Richter Polska, maj-czerwiec 2022 r. CAWI,
N= 201 kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi, wzroku i słuchu. Badanie zrealizowane we współpracy z Fundacjami: Avalon, Kulawa Warszawa i Integracja, Polskim Związkiem Głuchych oraz Polskim Związkiem Niewidomych.

2 Ilość gabinetów zarejestrowanych w ogólnopolskich bazach gabinetów dostępnych dla kobiet z niepełnosprawnościami na stronach dostepnaginekologia.pl oraz mapadostepnosci.pl, dane z lutego 2022 r.

Podobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi


Kategorie aktualności


Tagi w tej kategorii