Zdrowie w naszych rękach

Z przeprowadzonego wiosną na zlecenie Gedeon Richter Polska badania opinii*, w którym uczestniczyło tysiąc respondentek wynika, że Polki w czasie pandemii starają się lepiej bać o zdrowie. Co konkretnie pandemia zmieniła w tym kontekście w naszej świadomości -tłumaczy psycholog społeczna Marta Majchrzak.  Czy w obliczu pandemii koronawirusa zdrowie stało się dla nas większą wartością? Pandemia […]

Z przeprowadzonego wiosną na zlecenie Gedeon Richter Polska badania opinii*, w którym uczestniczyło tysiąc respondentek wynika, że Polki w czasie pandemii starają się lepiej bać o zdrowie. Co konkretnie pandemia zmieniła w tym kontekście w naszej świadomości -tłumaczy psycholog społeczna Marta Majchrzak. 

Czy w obliczu pandemii koronawirusa zdrowie stało się dla nas większą wartością?

Pandemia sprawiła, że Polki znacznie częściej myślą o zdrowiu i starają się zadbać o siebie i bliskich ze zdwojonym wysiłkiem.

Co konkretnie rozumieją pod pojęciem dbania o zdrowie?

Polki są dobrze wyedukowane w kwestii dbania o zdrowie. Wiedzą, że istotne jest dobre odżywianie, ćwiczenia fizyczne, badania kontrolne, suplementacja, odpoczynek i sen. W rozmowie o zdrowiu często podkreślają, że jest ono priorytetem i fundamentem poczucia bezpieczeństwa.

Czy rzeczywiście w obliczu zagrożenia wywołanego pandemią zaczęłyśmy zwracać większą uwagę na odżywianie?

54% Polek deklaruje, że dba o zdrowie poprzez zdrowe odżywianie. W dodatku ponad jednej trzeciej sprawia to radość. Gotowanie dla siebie i bliskich w pandemii nabrało nowego wymiaru, to obszar z którego kobiety czerpią dużo zadowolenia i dumy z siebie. Oczywiście definicje zdrowego odżywiania bywają bardzo różne. Dla jednych będą to idealnie zbilansowane posiłki, z dobrymi proporcjami białka, węglowodanów i tłuszczy, dla innych jajka od zaufanej pani ze wsi lub warzywa z własnej działki, inni stawiają na żywność z certyfikatami ekologicznymi.  Jeszcze inni uznają, że tylko dietę bezmięsną można nazwać w pełni zdrową.

Polki nie lubią, kiedy podważa się ich kompetencje w zakresie zdrowego żywienia, a różnice zdań często traktują jako krytykę własnego podejścia do gotowania. Nieomal wszystkie kobiety lubią myśleć o sobie, jako tych, które odżywiają siebie i swoją rodzinę w zdrowy i rozsądny sposób. Zdrowemu odżywianiu pomaga również moda na świadome kupowanie produktów spożywczych i zdrowe gotowanie, która zatacza coraz szersze kręgi i korzystnie wpływa zarówno na stan zdrowia jak i samopoczucie Polek.

Polki są świadome, że aktywność fizyczna jest jednym z filarów zdrowego stylu życia. Uprawianie sportu dla zdrowia deklaruje 52 proc. badanych, ale o czerpaniu z tego przyjemności wspomina tylko połowa tej grupy. Jak pani to skomentuje?

Aktywność fizyczna to nie tylko sport. Faktycznie nieco ponad połowa Polek deklaruje, że uprawia sport dla zdrowia, ale 76% uprawia ruch na świeżym powietrzu. Nie wszystkie Polki czerpią przyjemność z ruchu, ale sam fakt, że dają się mimo to do niego namówić budzi szacunek i jest dobrym prognostykiem na nadchodzące zimowe miesiące.

Tylko 15 proc. respondentek i to głównie dojrzałych wskazało, że elementem dbania o zdrowie są badania kontrolne. To niewiele. Czy ten wskaźnik nie powinien nas niepokoić?

Świadomość społeczna dotycząca badań kontrolnych jest niewielka, a i tak kobiety pamiętają o nich znacznie częściej niż mężczyźni. 2020 rok nie sprzyja wykonywaniu takich badań, dlatego warto przypominać o autodiagnostyce, choćby w przypadku raka piersi

W kontekście dbania o zdrowie nie mniej ważna niż kondycja fizyczna jest kondycja psychiczna. Jak dbają o nią Polki?

Zdrowie psychiczne jest warunkiem zdrowia fizycznego, wiele Polek ma świadomość tej zależności. Aż 66% wskazuje, że aby dbać o zdrowie stara się zadbać o wewnętrzny spokój. Aby radzić sobie z rozdrażnieniem i niepewnością, które wywołuje pandemia stosują sprawdzone od pokoleń sposoby: ruch, odpoczynek, dbanie o relacje z bliskimi ludźmi. 64% deklaruje, że stara się dbać o własny rozwój, co sprawia że są zadowolone i dumne z siebie.

Służby sanitarne z przyczyn epidemiologicznych doradzają unikanie kin teatrów ograniczenie kontaktów towarzyskich do minimum, rezygnację ze spotkań rodzinnych w święta. Co robić by mimo to zachować równowagę psychiczną?

Pozostaje nam ruch na świeżym powietrzu, który sprawia radość aż 61% kobiet, które go uprawiają. To  najlepszy i powszechnie dostępny sposób na równowagę psychiczną. Na szczęście 76% Polek wskazuje, ze to właśnie ruch na świeżym powietrzu jest najczęściej podejmowaną przez nie czynnością, której celem jest zadbanie o zdrowie. Mimo na wpół zamkniętych teatrów i kin nadal mamy dostęp do książek, słuchania muzyki. Ratuje nas także coraz bardziej powszechny kontakt z kulturą online, który często daje nie tylko relaks czy rozrywkę intelektualną, ale również ważne poczucie wspierania twórców i ciekawych inicjatyw kulturalnych. Nic nie zastąpi osobistych kontaktów społecznych, ale dla wielu kobiet możliwość pozostawania w bliskim kontakcie dzięki rozmaitym komunikatorom umożliwiającym zobaczenie twarzy bliskich osób pozostaje niezwykle istotnym czynnikiem zdrowia psychicznego.

 

*Badanie przeprowadzono w maju 2020 przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy Gedeon Richter Sp. z o.o.  Badanie przeprowadzono na Polkach w wieku 18-70 lat, próba reprezentatywna n=1000.

Podobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi

Inne tematy


Polecamy również


Ostrożnie z dziurawcem!
Dziurawiec zwyczajny występuje w Europie, Azji Zachodniej oraz Afryce Północnej. W Polsce jest bardzo pospolity - można go znaleźć na łąkach, w lasach, przy drogach. Jest to jedna z najbardziej...
Czy kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą szczepić się na COVID-19?
Z powodu braku badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 u kobiet w ciąży i karmiących piersią nie ma oficjalnych zaleceń na temat szczepień w tych grupach. Jednak kobietom...
Opryszczka latem?
Choć popularnie nazywana jest „zimnem” często daje o sobie znać w czasie upałów. Podpowiadamy jak nie prowokować ataków opryszczki i co robić gdy problem często nawraca.   Opryszczkę wargową nazywa...