Bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższą wartością dla Grupy Gedeon Richter, dlatego przykładamy ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa pacjentów poprzez monitorowanie informacji dotyczących działań niepożądanych, które wystąpiły w trakcie farmakoterapii.
lekalert@grodzisk.rgnet.org
rzecznik@gedeonrichter.com.pl
Raport Najwyższej Izby Kontroli z 2017 roku jasno wskazał, że brakuje równego dostępu do ambulatoryjnych świadczeń ginekologiczno-położniczych. Aby zgłębić ten wątek, firma Gedeon Richter Polska zleciła przeprowadzenie badania na reprezentatywnej próbie Polek **. Okazało się, że kobiety w Polsce po raz pierwszy raz idą do ginekologa najczęściej z powodu ciąży, a ponad 3 mln Polek chodzi do ginekologa rzadziej niż raz w roku lub wcale. Co więcej, aż 40 proc. Polek w ogóle nie widzi takiej potrzeby.
Dlatego głównym celem pierwszej edycji kampanii stało się edukowanie kobiet w Polsce w zakresie prawa do równego dostępu do podstawowych świadczeń zdrowotnych, w tym ginekologiczno-położniczych, bez względu na wiek, status majątkowy czy miejsce zamieszkania. Dodatkowo, firma postanowiła umożliwić mieszkankom województwa mazowieckiego zrealizowanie niezbędnych badań z zakresu profilaktyki ginekologicznej organizując pilotażową akcję „(Z)badaj się w kobiecym interesie!”. To pierwsza tego typu akcja, w której pacjentki mogły bezpłatnie skorzystać nie tylko z konsultacji lekarskiej, ale również z szerokiego pakietu badań ginekologicznych (cytologia, USG dopochwowe i USG piersi).
* https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/wiejska-droga-do-ginekologa.html
** Badanie na zlecenie Gedeon Richter wykonał instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w marcu 2019 r. na reprezentatywnej próbie N=1022 kobiet w wieku 16-65 lat edycja kampanii”.
Przebieg akcji
Akcja odbyła się w maju i czerwcu 2019 roku. W 8 miastach województwa mazowieckiego pojawiły się mobilne gabinety ginekologiczne w ramach pilotażowej akcji pod hasłem „(Z)Badaj się w kobiecym interesie”. Mieszkanki Przasnysza, Ostrołęki, Garwolina, Ciechanowa, Wyszkowa, Mińska Mazowieckiego, Siedlec i Radomia mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji lekarskich oraz badań profilaktycznych w zakresie ginekologii (cytologia, USG dopochwowe i USG piersi). Ponieważ akcja pilotażowa cieszyła się wśród kobiet dużym zainteresowaniem, firma Gedeon Richter zadecydowała, że będzie kontynuować swoje zaangażowanie w zakresie bezpłatnych badań ginekologicznych.
291 przebadanych pacjentek
18 pacjentek skierowano do szpitala na dalsze badania
Inspiracją do przeprowadzenia drugiej edycji kampanii W KOBIECYM INTERESIE były wyniki badania opinii publicznej zrealizowanego przez Instytut ARC Rynek i Opinia w 2019 roku2. Wynika z nich, że Polki nie chodzą regularnie do ginekologa ze względu na ograniczenia psychologiczne, przede wszystkim dyskomfort w trakcie wizyty i wstyd. Choć 72 proc. respondentek przyznaje, że ma świadomość, iż regularne wizyty u ginekologa i badania pomagają wcześnie wykryć groźne choroby, to ze względu na różne ograniczenia (m.in. psychologiczne) tylko 1/3 z nich chodzi regularnie do ginekologa.
Ambasadorką kampanii była Dominika Gwit-Dunaszewska.
Czy wiesz, że:
ponad 3 mln kobiet w Polsce nie chodzi regularnie do ginekologa,a ponad połowa z nich przyznaje, że nie czuje potrzeby profilaktyki,
blisko 60% Polek podczas pierwszej wizyty u ginekologa odczuwało przede wszystkim wstyd, a ponad połowę z nas nadal paraliżują negatywne emocje, gdy słyszymy od ginekologa polecenie „proszę się rozebrać”;
tylko 10% z nas zdecydowało się kiedykolwiek na zrobienie testu na obecność onkogennego typu wirusa HPV, który jest główną przyczyną raka szyjki macicy*!
Podczas pandemii koronawirusa w Polsce większość gabinetów lekarskich została zamknięta, a zaplanowane wizyty odwołane. Przez niemal trzy miesiące kobiety były pozbawione opieki ginekologicznej. 81 %** Polek przyznało, że nie robiło badań ginekologicznych od czasu ogłoszenia pandemii w Polsce, a niewiele mniej, bo 70 % potwierdziło, że w tym czasie było o wiele trudniej umówić się do ginekologa. Teraz, kiedy nadzwyczajne środki bezpieczeństwa zostały już zniesione, możesz i powinnaś o siebie zadbać!
* Badanie ilościowe (na próbie Polek N=1000 w wieku 16-65), badanie boosterowe (N=400 na reprezentatywnej próbie Polek w wieku 16-24 lat) oraz badanie jakościowe (pogłębione wywiady indywidualne (IDI), próba: 8 kobiet w wieku 18-22 lat (50%) i 23-26 lat (50%); mieszkające w Warszawie (50%) i Kielcach (50%)) przeprowadził na zlecenie Gedeon Richter instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w marcu 2020 r.
** Badanie omnibusowe na zlecenie Gedeon Richter wykonał instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w czerwcu 2020 r. na reprezentatywnej próbie N=535 kobiet w wieku 18-65 lat.
Badania przeprowadzono w trzech województwach: małopolskim, śląskim i świętokrzyskim.
323 kobiety zostały prze badane w mobilnym gabinecie
49 pacjentek wymagało pilnego leczenia lub zostały skierowane do szpitala
Jakie materiały edukacyjne przygotowaliśmy dla Ciebie?
Chcemy wesprzeć Cię w przełamywaniu bariery wstydu i dostarczać Ci dawkę rzetelnych informacji na temat tego kiedy i jak często powinnaś się badać oraz w jaki sposób możesz przygotować się do wizyty u ginekologa.
Dlatego oddajemy w Twoje ręce wyjątkowy poradnik dotyczący wizyty u ginekologa pt. „Rozbierz się w kobiecym interesie”. Publikacja ta z pewnością odpowie na szereg nurtujących Cię pytań dotyczących zarówno przygotowania się do wizyty jak i samego jej przebiegu.
Możesz tam znaleźć m.in. odpowiedzi na takie pytania jak: Jak się ubrać? O co warto zapytać? Jak poradzić sobie ze stresem oraz wstydem związanym z badaniem ginekologicznym? Czy powinnaś poprosić lekarza o zbadanie piersi, jeśli sam tego nie zaproponuje? Poradnik powstał we współpracy z prof. dr hab. n. med. Janem Kotarskim, lekarzem ginekologiem i Prezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, dr Magdaleną Nowicką, psychologiem różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS oraz lekarzem ginekologiem-położnikiem dr n. med. Grzegorzem Południewskim.
Wierzymy, że z taką dawką wiedzy i pozytywnym nastawieniem będzie Ci dużo łatwiej wziąć udział w naszej akcji bezpłatnych badań ginekologicznych.
Abyś regularnie pamiętała o badaniach ściągnij „kalendarium badań ginekologicznych każdej Polki”, które w 2019 roku we współpracy z Polskim Towarzystwem Ginekologii Onkologicznej stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie.
Dlaczego warto robić badania profilaktyczne? Radzi prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski, lekarz ginekolog i Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej:
Profilaktyka ginekologiczna jest kluczową kwestią w dbaniu o zdrowie kobiet. Regularne badania są niezbędne m.in. dlatego, iż pomagają zapobiegać chorobom i nowotworom. Dlatego apeluję do wszystkich Polek - chodźcie do ginekologa jak jesteście zdrowe! Nie można przecież chorować z powodu wstydu przed pójściem do gabinetu. Pamiętajcie proszę, że prawdziwym „cichym zabójcą” kobiet jest wirus HPV, który przyczynia się do rozwoju nowotworu szyjki macicy. Objawów zakażenia wirusem HPV nie widać, dlatego cała nadzieja w walce z tym wirusem leży w profilaktyce – warto i należy zrobić test na HPV.
Czym jest wstyd i jak sobie z nim radzić? Podpowiada dr Magdalena Nowicka, psycholog różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS:
Wstyd to jedna z najtrudniejszych emocji w doświadczaniu. Każe nam myśleć o sobie „jestem zły”, destrukcyjnie wpływa na nasze wewnętrzne przekonanie, że możemy coś zmienić i robić lepiej. Wstyd blokuje nasze zachowania, szczególnie kiedy powiązane są one z kwestią naruszania intymności cielesnej. Tym będzie on większy, im mniej akceptacji dla tejże cielesności i własnej seksualności kobieta uzyskała od swoich rodziców, a potem partnerów. Pokonanie wstydu przed wizytą u ginekologa wymaga więc zarówno pracy nad samoakceptacją jak również uznania jej za cel niezbędny i konieczny do realizacji na drodze do bycia zdrową, a więc także spełnioną kobietą. Myślmy więc o korzyściach płynących z takiej wizyty. Odwracajmy uwagę od negatywnych myśli. Wreszcie mówmy o swoich obawach bliskim i nie duśmy wstydu w sobie. Tylko wtedy ma on szansę z nas ulecieć.
Jak się przygotować do wizyty u ginekologa? Radzi ginekolog-położnik dr n.med. Grzegorz Południewski:
jeśli to Twoja pierwsza wizyta, to warto zapytać, jak będzie ona wyglądała i jak usiąść na fotelu ginekologicznym;
przy każdej kolejnej – nie obawiaj się powiedzieć lekarzowi o wszelkich symptomach, dolegliwościach, które Cię niepokoją, a są związane np. z miesiączką czy współżyciem;
pamiętaj, że przychodząc do ginekologa, przychodzisz po pomoc – masz prawo czuć się komfortowo i być wysłuchana, jeśli cokolwiek Ci nie odpowiada, mów o tym otwarcie.
Twoje ABC wizyty ginekologicznej
Dzięki tym poradom będziesz zawsze dobrze przygotowana!
Najlepszy termin na wizytę to pierwsze dziesięć dni od daty zakończenia menstruacji. Wtedy jest najlepszy czas na pobranie cytologii szyjki macicy, ocenę narządu rodnego w USG oraz badanie piersi. Możesz też przyjść w innej fazie cyklu, nawet podczas miesiączki, tylko wtedy NIE da się pobrać cytologii.
Żeby badanie ginekologiczne było miarodajne, to przez 2-3 dni poprzedzające wizytę nie powinnaś stosować leków w globulkach ani dopochwowych środków antykoncepcyjnych.
Dobrze byłoby, gdybyś przez 2 doby przed badaniem nie współżyła płciowo i nie wykonywała irygacji pochwy.
Nie musisz golić okolicy intymnej przed badaniem.
W dniu wizyty podmyj się tylko z wierzchu, żeby nie wypłukać wydzieliny z ujścia pochwy.
Nie stosuj dezodorantów ani pudrów do higieny intymnej.
Będziesz się czuła dużo swobodniej jeśli założysz spódnicę lub sukienkę zamiast spodni.
Do badania musisz rozebrać się od pasa w dół jednak możesz zostać w butach lub skarpetkach, możesz być boso lub w ochraniaczach na stopach.
Jeśli jesteś dziewicą poinformuj o tym lekarza na początku swojej wizyty. To bardzo ważna informacja, gdyż u dziewicy badanie przeprowadza się inaczej - lekarz używa specjalnego wziernika w mniejszym rozmiarze, a USG zamiast dopochwowo wykonuje się przez powłoki brzuszne.
Jeśli przyjmujesz inne leki poinformuj o tym lekarza na początku swojej wizyty na wypadek gdyby wypisywał Ci środki hormonalne.
Strach ma wielkie oczy?! Kieruj się zdrowiem w kobiecym interesie.
Na myśl o pójściu do ginekologa wiele kobiet czuje ścisk w gardle i żołądku. Dodatkowo, w czasie pandemii wiele z nich myśli sobie: … „przecież każde wyjście do lekarza w czasach pandemii może skończyć się powrotem do domu z koronawirusem”. Taką postawę reprezentuje 1/3 kobiet w Polsce. To STRACH, który blokuje nas przed podejmowaniem działań w trosce o siebie, w tym przed wizytą u ginekologa.
Mniej niż połowa Polek przeprowadza regularne badania profilaktyczne z zakresu ginekologii. To spadek o 26 proc. w stosunku do 2020 roku. Ponad połowa Polek (53 proc.) nie wykonała od stycznia 2020 roku żadnego (!!!) badania ginekologicznego (USG ginekologiczne, cytologia, test HPV), a 54 proc. Polek przyznaje, że przez pandemię rzadziej uczęszczała na wizyty lub zrezygnowała z nich całkowicie. Głównymi przyczynami rezygnacji z wizyt były: brak dolegliwości i potrzeby badań profilaktycznych – 37 proc., ograniczony dostęp do wizyt, zamknięcie gabinetów – 35 proc., ale również strach przed zakażeniem koronawirusem – 30 proc.
STRACH bywa paraliżujący i często demotywuje do podejmowania jakiegokolwiek działania, co w kontekście zdrowia i badań profilaktycznych jest po prostu niebezpieczne.
Czy można coś z tym zrobić i pokonać obezwładniający, sabotujący profilaktykę strach?
Aż 71% Polek uznało, że pomocne byłoby wsparcie bliskich, zwłaszcza męża/partnera (41% odpowiedzi) – zainteresowanie/pytanie, jak kobieta się czuje, towarzyszenie jej podczas badania czy po prostu podwiezienie jej na nie. Tymczasem 32 % kobiet ze strachem walczy samotnie*.
Jak radzić sobie ze strachem partnerki? Bądź szybszy. Wygraj z jej strachem.
374 kobiety zostały prze badane w mobilnym gabinecie
61 pacjentek wymagało pilnego leczenia lub zostały skierowane do szpitala
*Badanie pt. „Wirus strachu a profilaktyka badań ginekologicznych” przeprowadzone na zlecenie firmy Gedeon Richter Polska przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia w marcu 2021 roku metodą CAWI, na grupie N=2060, w tym N=1300 kobiet i N=1300 mężczyzn.
Szacuje się, że w Polsce jest tylko 158* gabinetów ginekologicznych dostosowanych do potrzeb pacjentek z niepełnosprawnościami, a pacjentek z niepełnosprawnościami ponad 1,5 mln. Żaden z tych gabinetów nie jest w pełni przygotowany do obsługi pacjentek z różnymi niepełnosprawnościami.
77 % kobiet z niepełnosprawnościami nie chodzi regularnie do ginekologa. 22 % nie było nigdy w życiu u ginekologa.** 64 % przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty ze względu przede wszystkim na brak dostosowania infrastruktury budynku lub wyposażenia gabinetu ginekologicznego do ich potrzeb**.
Dlatego w 2022 roku akcja bezpłatnych badań ginekologicznych realizowana była w MOBILNYM GABINECIE GINEKOLOGICZNYM, który został przystosowany do potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami, w tym ruchową, wzroku i słuchu. Wyposażenie obejmowało, poza zapewnioną odpowiednią przestrzenią manewrową, następujące udogodnienia:
podnośnik i wózek rehabilitacyjny,
tłumacz Polskiego Języka Migowego (online),
niezbędne dokumenty i formularze przetłumaczone na alfabet Braille’a,
niezbędne dokumenty i formularze przetłumaczone na język Polski Język Migowy,
pętla indukcyjna.
W gabinecie, oprócz lekarza, na pacjentki czekał przeszkolony personel pomocniczy, w tym asystent medyczny. Specjalne szkolenia przeprowadziła Fundacja Kulawa Warszawa oraz Fundacja Avalon, m.in. z zakresu komunikacji i potrzeb kobiet z różnymi niepełnosprawnościami, aby w gabinecie pacjentki z różnymi rodzajami niepełnosprawności czuły się zaopiekowane w komfortowy dla nich sposób.
Szczegóły na ten temat dostępne są pod adresami: dostepnaginekologia.pl oraz mapadostepnosci.pl
AKCJA BEZPŁATNYCH BADAŃ
Byliśmy w 10 miejscowościach położonych na terenie województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego.
BEZPŁATNE konsultacje i badania ginekologiczne obejmowały:
USG ginekologiczne,
cytologię,
test na obecność wirusa HPV – 14 najbardziej onkogennych typów,
badanie piersi (USG lub palpacyjne).
Wyniki badań USG pacjentki otrzymywały na miejscu, a wynik cytologii i/lub testu na HPV mogły odebrać online lub osobiście w ALAB Laboratoria
JAK MOŻNA BYŁO ZAPISAĆ SIĘ NA BADANIE?
Zapisać mogły się wszystkie chętne kobiety, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, narodowość czy stopień niepełnosprawności. Musiały tylko mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport.
Zapisać się można było osobiście w dniu badania na miejscu, a dla pacjentek posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności uruchomiona została rejestracja telefoniczna, również za pomocą SMS, i za pośrednictwem poczty elektronicznej.
*Liczba gabinetów zarejestrowanych w ogólnodostępnych bazach gabinetów ginekologicznych na stronach dostepnaginekologia.pl oraz sekson.pl, dane z lutego 2022 r. .
** Badanie ARC Rynek i Opinia zrealizowane w maju i czerwcu 2022 r. na zlecenie Gedeon Richter Polska. CAWI, N= 201 kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi, wzroku i słuchu. Badanie zrealizowane we współpracy z Fundacjami: Kulawa Warszawa, Avalon i Integracja, Polskim Związkiem Głuchych oraz Polskim Związkiem Niewidomych..