Profilaktyka w bólach pleców

O czym należy pamiętać?  Nie zapominaj o aktywności fizycznej! – Znacznie łatwiej będzie Ci  zachować sprawność mięśni, stawów i kręgosłupa jeśli będziesz żyć aktywnie. Dzięki ruchowi fizycznemu łatwiej też zachować zdrową i szczupłą sylwetkę. Pamiętaj, że otyłość może powodować nadmierne przeciążenie układu ruchu. Wygospodaruj więc w ciągu dnia przynajmniej pół godziny na aktywność fizyczną. Nie […]

O czym należy pamiętać? 
Nie zapominaj o aktywności fizycznej! – Znacznie łatwiej będzie Ci  zachować sprawność mięśni, stawów i kręgosłupa jeśli będziesz żyć aktywnie. Dzięki ruchowi fizycznemu łatwiej też zachować zdrową i szczupłą sylwetkę. Pamiętaj, że otyłość może powodować nadmierne przeciążenie układu ruchu. Wygospodaruj więc w ciągu dnia przynajmniej pół godziny na aktywność fizyczną. Nie musisz uprawiać wyczynowo sportów, wystarczy szybszy marsz, nordic walking (forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijami), wyprawa na basen by popływać, czy też przejażdżka rowerem.  Jeśli chciałbyś wykonywać ćwiczenia w domu, skorzystaj z przygotowanych przez nas zestawów ćwiczeń.

Zadbaj o prawidłową dietę i wagę! –Twój jadłospis powinien być urozmaicony. Obowiązkowo powinny znaleźć się w nim produkty bogate w kwasy tłuszczowe Omega-3.  Źródłem kwasów Omega-3 są tłuste ryby morskie  takie jak: łosoś, tuńczyk, makrela czy śledź, a także oleje roślinne np. oliwa z oliwek, olej lniany lub rzepakowy. Kwasy Omega-3 pomagają przy zapaleniu stawów, łagodzą bóle, obrzęki  oraz poranne sztywności towarzyszące chorobom reumatycznym, ułatwiają też wchłanianie wapnia, dlatego są niezastąpione w profilaktyce i leczeniu osteoporozy. Pamiętaj, że niedobór witamin i minerałów zwłaszcza witamin A, C, D i E oraz selenu może skutkować bólami  mięśni i stawów, również stanami zapalnymi. Dlatego warto uwzględnić w swojej diecie takie warzywa i owoce  jak:  marchew, paprykę czerwoną, morele, szpinak lub żółtko jaj – stanowią one bogate źródło witaminy A. Natomiast ryby, mięso, jaja i nabiał są źródłem  witamin D i E, a otręby, kiełki zbożowe, produkty zbożowe, ryby morskie są źródłem selenu. Selen ze względu na działanie modulujące czynność układu immunomodulującego znajduje zastosowanie jako środek wspomagający w leczeniu chorób o podłożu zapalnym, między innymi w Reumatoidalnym Zapaleniu Stawów.
Przyjmuj właściwą pozycję ciała! – Staraj się jak najczęściej mieć wyprostowane plecy, wciągnięty brzuch i napięte pośladki.
Prawidłowo podnoś ciężkie przedmioty! – Pamiętaj, że podnosząc ciężki przedmiot należy kucnąć, chwycić ciężar i wstając napiąć mięśnie brzucha, dzięki temu odciążysz kręgosłup.
Niosąc zakupy rozkładaj ciężar równomiernie! – Dźwigając torby z zakupami starajmy się rozdzielać ciężar po równo na dwie ręce, dzięki takiemu podejściu nie obciążysz nadmiernie jednej strony ciała.
Dostosuj sprzęty które używasz do swojej wysokości! – Zwróć uwagę, aby sprzęty których na co dzień używasz (krzesło, deska do prasowania, biurko, monitor etc.) były ustawione na odpowiedniej dla Ciebie wysokości, dzięki czemu nie będziesz nadwyrężać odcinka szyjnego kręgosłupa i łatwiej będzie ci przyjmować właściwą pozycję ciała.
Rób przerwy w pracy! – Jeśli Twoja praca ma charakter stacjonarny, gdzie większość czasu spędzasz w pozycji siedzącej, co godzinę rób sobie krótkie 5 minutowe przerwy, w trakcie których możesz wykonywać drobne ćwiczenia gimnastyczne – patrz: Zestaw ćwiczeń.
Zadbaj o dobrą jakość materaca! – Pamiętaj, że materac powinno się wymieniać maksymalnie co 7 lat. Ważne jest aby nie był on miękki ani zbyt twardy. Jeśli Twój materac wydaje charakterystyczny dźwięk podczas obracania się z boku na bok – pojawiło się zagłębienie w jego centralnej części, ma uszkodzoną lub rozpadającą się powłokę lub wypinają się w nim sprężyny są to sygnały do koniecznej wymiany na nowy egzemplarz.

Link do ćwiczeń
http://moilec.pl/zestawy-cwiczen/

Podobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi