Bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższą wartością dla Grupy Gedeon Richter, dlatego przykładamy ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa pacjentów poprzez monitorowanie informacji dotyczących działań niepożądanych, które wystąpiły w trakcie farmakoterapii.
lekalert@grodzisk.rgnet.org
rzecznik@gedeonrichter.com.pl
Prawidłowe odżywianie ma ogromny wpływ nie tylko na jakość, ale i długość naszego życia. Prawidłowa dieta połączona z regularnym, umiarkowanym wysiłkiem fizycznym jest niezwykle ważna w zapobieganiu wielu ciężkim chorobom, np. otyłości, nadciśnieniu, cukrzycy a nawet wielu nowotworom. Niestety, w wykonanych przez Instytut Matki i Dziecka w 2011 roku badaniach wykazano, że tylko 45,5% badanych […]
Prawidłowe odżywianie ma ogromny wpływ nie tylko na jakość, ale i długość naszego życia. Prawidłowa dieta połączona z regularnym, umiarkowanym wysiłkiem fizycznym jest niezwykle ważna w zapobieganiu wielu ciężkim chorobom, np. otyłości, nadciśnieniu, cukrzycy a nawet wielu nowotworom.
Niestety, w wykonanych przez Instytut Matki i Dziecka w 2011 roku badaniach wykazano, że tylko 45,5% badanych dzieci miało prawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI), a 27,5% miało nadwagę lub wręcz otyłość. U podobnego odsetka (ok. 27%) stwierdzono niedobór masy ciała. Wykazano także, że dzieci spożywały zbyt mało warzyw, owoców oraz produktów mlecznych.
W żywieniu dzieci należy zwracać szczególną uwagę na częstość spożywanych posiłków oraz dobór poszczególnych produktów. Małe dzieci powinny otrzymywać 4-5 posiłków w ciągu dnia: 3 podstawowe oraz 1-2 uzupełniające. Wielkość porcji posiłków, ich wartość energetyczna i odżywcza musi być oczywiście dopasowana do wieku dziecka. Pełnowartościowa dieta dziecka po 2 r.ż. powinna być urozmaicona i zawierać produkty z różnych grup żywności w następujących proporcjach:
Prawidłowe zbilansowanie diety i wydatku energetycznego jest dość trudne. Aby ten cel osiągnąć, zaleca się spożywanie głównie pokarmów o dużej wartości odżywczej, umiarkowaną aktywność fizyczną (co najmniej przez 1 godzinę dziennie przez większość dni tygodnia) oraz skrócenie czasu spędzanego przed telewizorem i monitorem komputera do mniej niż 2 godzin dziennie. Obserwuje się, że wraz z wiekiem zmniejsza się odsetek dzieci uczestniczących w zajęciach wychowania fizycznego w szkole, a jak wiadomo, zbyt mała aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych czynników ryzyka rozwoju otyłości.
Piśmiennictwo: 1. Dietary recommendations for children and adolescents. A guide for practitioners Consensus statement from the American Heart Association.Circulation, 2005; 112: 2061-2075 2. Whitaker R.C., Wright J.A., Pepe M.S. i wsp.: Predicting obesity in young adulthood from childhood and parental obesity. N. Engl. J. Med., 1997; 337: 869-873