Kwarantanna to obowiązek!

Wirus SARS-CoV-2 sprawił, że słowo kwarantanna jest dziś odmieniane przez wszystkie przypadki. Na czym polega i czemu służy kwarantanna oraz jakie są wynikające z niej obowiązki? Termin kwarantanna (z łac. quarantena, wł. quaranta giorni, czyli 40 dni) i oznacza przymusowe, czasowe odosobnienie osób, co do których istnieje podejrzenie, że mogły mieć kontakt z osobami chorymi […]

Wirus SARS-CoV-2 sprawił, że słowo kwarantanna jest dziś odmieniane przez wszystkie przypadki. Na czym polega i czemu służy kwarantanna oraz jakie są wynikające z niej obowiązki?

Termin kwarantanna (z łac. quarantena, wł. quaranta giorni, czyli 40 dni) i oznacza przymusowe, czasowe odosobnienie osób, co do których istnieje podejrzenie, że mogły mieć kontakt z osobami chorymi na choroby szczególnie niebezpieczne i wysoce zakaźne. Za taką właśnie uznano chorobę Covid-19 wywoływaną przez wirus SARS-CoV-2.

Celem kwarantanny jest ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażenia w społeczeństwie. Najprościej rzecz ujmując chodzi o to, by osoby, które mogły mieć kontakt z wirusem i mogą przechodzić chorobę bezobjawowo lub u których objawy choroby mogą się rozwinąć w ciągu najbliższych dni nie zarażały innych.

Obowiązek kwarantanny reguluje prawo [1]. Kwarantannę może nałożyć lekarz przyjmujący do szpitala oraz powiatowy lub graniczny inspektor sanitarny.

Kwarantanna może odbywać się w warunkach domowych lub w specjalnych, wyznaczonych do tego placówkach. Najważniejszym obowiązkiem osoby poddanej kwarantannie jest przebywanie w miejsc wskazanym przez służby do jej odbywania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami [2] osoby powracające zza granicy mają obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie. Podczas przekraczania granicy wypełniają tzw. kartę lokalizacyjną, w której wskazują miejsce odbywania kwarantanny.

W czasie kwarantanny osoba jej poddana jest zobligowana do przebywania w miejscu, w którym ją odbywa. Nie może chodzić do pracy, na zakupy wychodzić z psem, ani przyjmować gości. Policja może sprawdzić czy wywiązuje się z tego obowiązku. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tys. zł.

Osoba poddana kwarantannie w miarę możliwości powinna przebywać w osobnym pomieszczeniu i korzystać z osobnej łazienki. Jeśli to niemożliwe powinna ograniczyć do minimum kontakty z innymi domownikami, a gdy ten kontakt jest konieczny zachować bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry. Należy zasłaniać usta podczas kaszlu i kichania chusteczką, którą należy niezwłocznie wyrzucić do zamykanego kosza i umyć ręce. Zarówno osoba poddana kwarantannie, jak i pozostali domownicy powinni rygorystycznie przestrzegać zasad higieny: jak najczęściej dokładnie myć ręce, dezynfekować klamki, blaty, ekrany telefonów. Wskazane jest także częste wietrzenie mieszkania [3].

Osoba poddana kwarantannie powinna monitorować swój stan zdrowia, w tym minimum dwa razy dziennie mierzyć temperaturę. W przypadku złego samopoczucia (gorączka, kaszel, duszności) należy niezwłocznie skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub udać do oddziału zakaźnego unikając transportu publicznego.

W przypadku gdy osoba poddana kwarantannie potrzebuje porady lekarskiej lub recepty, nie powinna odwiedzać przychodni, ale skontaktować się telefonicznie z poradnią POZ w celu uzyskania teleporady i e-recepty.

Osoba poddana kwarantannie ma prawo do wypłaty zasiłku chorobowego. Podstawa do jego wypłaty jest decyzja o kwarantannie wydana przez inspektora sanitarnego lub oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy[4]. Dokument należy dostarczyć najpóźniej w ciągu 3 dni roboczych od zakończenia kwarantanny pracodawcy.

Źródła:

  1. 35 ust. 1 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
  2. https://www.gov.pl/web/angola/kwarantanna—infomracja-dla-osob-powracajacyh-z-zagranicy
  3. https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-co-trzeba-wiedziec-o-kwarantannie/
  4. rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. poz. 491); https://www.gov.pl/web/koronawirus/swiadczenia-chorobowe-dla-osob-objetych-obowiazkowa-kwarantanna-po-przekroczeniu-granicy

 

Podobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi

Inne tematy


Polecamy również


Ostrożnie z dziurawcem!
Dziurawiec zwyczajny występuje w Europie, Azji Zachodniej oraz Afryce Północnej. W Polsce jest bardzo pospolity - można go znaleźć na łąkach, w lasach, przy drogach. Jest to jedna z najbardziej...
Czy kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą szczepić się na COVID-19?
Z powodu braku badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 u kobiet w ciąży i karmiących piersią nie ma oficjalnych zaleceń na temat szczepień w tych grupach. Jednak kobietom...
Opryszczka latem?
Choć popularnie nazywana jest „zimnem” często daje o sobie znać w czasie upałów. Podpowiadamy jak nie prowokować ataków opryszczki i co robić gdy problem często nawraca.   Opryszczkę wargową nazywa...