?>

Gedeon Richter podpisał umowę licencyjną z firmą Pharmanest dotyczącą sprzedaży na wybranych rynkach środka znieczulającego przeznaczonego do stosowania w ginekologii

19/10/2017

Budapeszt, Sztokholm, 12 października 2017 r. – Firmy Gedeon Richter Plc. i Pharmanest AB poinformowały, że firma Richter będzie prowadziła sprzedaż opracowanego przez firmę Pharmanest nowatorskiego, innowacyjnego, chronionego patentem preparatu znieczulającego o nazwie SHACT (Short Acting Lidocaine) w Europie, Ameryce Łacińskiej i na innych wybranych rynkach.

SHACT to nowatorska technologia zapewniająca zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie błony śluzowej. W przeprowadzonym w Szwecji badaniu klinicznym po zastosowaniu środka SHACT odnotowano znaczne złagodzenie bólu i zmniejszenie uczucia dyskomfortu w przypadku kobiet poddawanych zabiegom ginekologicznym – bez uciążliwych skutków ubocznych. W badaniu z udziałem 218 pacjentek, kobiety, u których zastosowano SHACT, odczuwały znacznie mniejsze dolegliwości bólowe podczas zakładania wkładki wewnątrz­macicznej w porównaniu do kobiet, którym podawano placebo (p<0,0001).

Z wkładek wewnątrzmacicznych na całym świecie korzysta około 165 milionów kobiet. Miliony z nich odczuwają ból i dyskomfort podczas ich zakładania.

– Współpraca z firmą Richter będzie miała ogromne znaczenie podczas wprowadzania SHACT na rynek w Europie i na inne ważne rynki – podkreśliła Gunilla Lundmark, Prezes Pharmanest. – Firma Richter to cieszący się niezwykłą renomą wiodący producent leków dla kobiet. Jej „know-how” i specjalistyczna wiedza przyspieszą wprowadzanie preparatu SHACT na rynki – dodała.

– Od lat poszukujemy leków, które pomagają zmniejszyć ból odczuwany podczas zakładania wkładek wewnątrzmacicznych. SHACT zapewnia zredukowanie dolegliwości bólowych nie tylko w szyjce macicy, ale również w obrębie samej macicy. Dzięki temu preparatowi również inne zabiegi, takie jak pobieranie materiału z endometrium i histeroskopia, mogą być mniej bolesne. Do możliwości, jakie oferuje SHACT, podchodzę z wielkim entuzjazmem i czekam na badania w USA – powiedziała prof. Anita L. Nelson z Wydziału Położnictwa i Ginekologii, Western University of Health Sciences, Pomona w Kalifornii.

– Naszym celem niezmiennie pozostaje opracowywanie i wprowadzanie do obrotu przeznaczonych dla kobiet leków, które pozwalają na poprawę jakości ich życia niezależnie od wieku – podkreślił Erik Bogsch, Dyrektor Zarządzający Gedeon Richter Plc. – Zawarta umowa to kolejny krok w kierunku rozwijania na całym świecie naszego programu franczyzowego obejmującego leki dla kobiet, co jest zgodne z główną inicjatywą strategiczną naszej firmy – podkreślił.

Po podpisaniu kontraktu firma Richter dokona płatności z góry zgodnie z postanowieniami umowy. Ponadto po wprowadzeniu produktu na rynek firmie Pharmanest przysługiwać będą dalsze płatności związane z realizacją kolejnych etapów procesu oraz płatności zależnie od sprzedaży.

W roku 2018 firma Pharmanest zamierza przyspieszyć program badań klinicznych nad SHACT dla Ameryki Północnej.

O firmie Gedeon Richter Plc
Firma Gedeon Richter Plc. z siedzibą w Budapeszcie (Węgry) jest jedną z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, coraz prężniej rozwijającą swoją działalność na rynkach Europy Zachodniej, w Chinach i Ameryce Łacińskiej. W 2016 roku firma Richter osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 1,3 mld euro, a jej wartość giełdowa wyceniana była na 3,7 mld euro. Wachlarz produktów firmy Richter obejmuje niemal wszystkie najważniejsze obszary terapeutyczne, m.in. ginekologię, ośrodkowy układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Posiadając największe centrum badawczo-rozwojowe w Europie Środkowo-Wschodniej, Richter koncentruje swoje badania nad lekami oryginalnymi w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Za sprawą swojego powszechnie uznanego doświadczenia w dziedzinie chemii steroidów Richter odgrywa na świecie znaczącą rolę w zakresie zdrowia kobiet. Jest również firmą aktywnie angażującą się w rozwój produktów biopodobnych.

O firmie Pharmanest AB
Pharmanest AB to szwedzka firma farmaceutyczna, której działalność jest skoncentrowana na opracowywaniu nowych środków znieczulających stosowanych w ginekologii i położnictwie. Firma została założona przez naukowców z Instytutu Karolinska. Pomysł na opracowanie środka znieczulającego stosowanego w obrębie błony śluzowej bazuje na identyfikacji nerwów czuciowych w układzie rozrodczym. Jednym z głównych udziałowców firmy Pharmanest jest fundacja Östersjöstiftelsen (Foundation for Baltic and East European Studies), która została założona przez rząd szwedzki w roku 1994. Jej misją jest wspieranie badań i studiów doktoranckich na Södertörn University. Obecnie fundacja zarządza portfolio, którego wartość wynosi prawie 6 mld SEK. Do głównych udziałowców firmy należy również Recipharm Venture Fund (podmiot należący do Recipharm, wiodącej organizacji CDMO w branży farmaceutycznej) i Praktikerinvest (firma inwestycyjna należąca do Grupy Praktikertjänst, największego szwedzkiego dostawcy usług w zakresie prywatnej opieki zdrowotnej i stomatologii, podmiotu będącego własnością i zarządzanego przez stomatologów, lekarzy i terapeutów).


Inne komunikaty

  • Raport przejrzystości 2024
    28/06/2024
  • Materiały edukacyjne dla produktu Boxarid
    23/04/2024
  • Materiały Edukacyjne dla produktów Levosert i Levosert Easy
    12/04/2024
Zobacz wszystkie komunikaty

Bezpieczeństwo leków

Bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższą wartością dla Grupy Gedeon Richter, dlatego przykładamy ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa pacjentów poprzez monitorowanie informacji dotyczących działań niepożądanych, które wystąpiły w trakcie farmakoterapii. Zapewniamy pacjentom oraz lekarzom zawsze aktualne informacje o leku, jak również odpowiadamy na wszystkie zgłaszane pytania dotyczące bezpieczeństwa stosowania produktów leczniczych.

Zobacz wszystkie komunikaty