Historia

Historia Gedeon Richter to 130 lat pasji i poszukiwań najlepszych terapii i najskuteczniejszych leków. Wszystko zaczęło się od niewielkiej apteki i jej małego laboratorium, które skupiało się na produkcji preparatów organoterapeutycznych wykonanych z wyciągów z narządów zwierząt. Choć początki były trudne, ciężka praca przyniosła sukces. Dziś Koncern Gedeon Richter należy do jednych z wiodących, światowych firm farmaceutycznych.

Początek – pierwsza apteka

Zaczęliśmy od otwarcia niewielkiej apteki w Budapeszcie ze skromnym laboratorium na zapleczu. Apteka produkowała głównie leki organoterapeutyczne – wykonane z narządów zwierząt.

Nasza fabryka

W 1907 roku dynamicznie rozwijająca się firma przeniosła swoją produkcję do nowo wybudowanej fabryki w dzielnicy Budapesztu – Kőbánya. Pierwsze leki produkowane w nowych zakładach to środki dezynfekujące, zwalczające gorączkę oraz leki przeciwbólowe, z których najbardziej znanym był Kalmopyrin (kwas acetylosalicylowy), który jest używany do dziś.

Ponad 100 specjalności farmaceutycznych

W 1923 roku firma została zrestrukturyzowana jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie Gedeon Richter Zakłady Chemiczne. Sukces, który odniosła, zawdzięczała wiedzy i dążeniu do wysokiego poziomu innowacyjności. Gedeon Richter był jedną z pierwszych firm na rynku europejskim zajmujących się produkcją insuliny, już przed wybuchem pierwszej wojny światowej Spółka działała aktywnie w prawie stu specjalnościach farmaceutycznych.

Międzynarodowa sieć

W okresie międzywojennym Gedeon Richter zbudował 10 filii oraz 40 przedstawicielstw działających za granicą. Firma miała swoich agentów na wszystkich pięciu kontynentach. Do czasu wybuchu II wojny światowej Richter był jednym z największych eksporterów na Węgrzech.

Sukces pełen witamin

W latach 50 tych Gedeon Richter intensywnie zaangażował się w tworzenie leków oryginalnych. Rozpoczęły się badania nad polipeptydami. W 1948 roku firma została znacjonalizowana, a jej nazwa została zmieniona na Kőbánya Pharmaceutical Company. W tym czasie największym naszym sukcesem była produkcja witaminy B12. To właśnie dzięki witaminom, firma stała się ponownie ważnym graczem na światowym rynku farmaceutycznym.

Dobre lekarstwa nie znają granic

W latach 60. Gedeon Richter był wiodącym dostawcą leków dla Związku Radzieckiego, rozwijał także swoją pozycję na rodzimym węgierskim rynku oraz w grupie krajów bloku wschodniego. Dobre lekarstwa nie znały polityki i granic.

Przede wszystkim eksport

W latach 70 tych –odnotowaliśmy znaczący wzrost eksportu na Zachód. To pozwoliło spółce rozszerzyć zakres swoich działań i rozwinąć linię produktów ziołowych. Ogromnym sukcesem firmy było wykorzystanie substancji czynnej Vinpocetinum, w oryginalnym produkcie, poprawiającym krążenie w mózgu. Produkt ten pojawił się na rynku w 1977 roku i okazał się fenomenem na całym świecie.

Powrót do korzeni – Gedeon Richter

Leki z Vinpocetinum zostają jednym z najlepiej znanych produktów firmy, która pod koniec 1980 roku wróciła do swojej pierwotnej nazwy Gedeon Richter.

Nowa era – nowe wyzwania

Zmiany społeczne, polityczne i gospodarcze, które przetoczyły się nad Europą i państwami byłego bloku socjalistycznego w 1990, oszczędziły spółkę, ale i ona sama musiała się zmienić owym czasie. W konsekwencji, firma ponownie skoncentrowała się na preparatach farmaceutycznych stosowanych u ludzi. Stopniowo rezygnowała też z produkcji pestycydów, leków weterynaryjnych i kosmetycznych. W 1992 roku nowy Zarząd pod przewodnictwem Erika Bogscha przejął ster w Spółce.

Silni w Europie i poza

Richter nie tylko odbudował swoją pozycję na Węgrzech, ale stał się także dominującą firmą farmaceutyczną w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym samym czasie znacznie zwiększył swoje znaczenie na rynkach krajów Unii Europejskiej, Japonii, Chinach i Stanach Zjednoczonych.

Globalny gracz

Firma jest obecna w ponad 45 krajach, ma pięć zakładów produkcyjnych, 29 biur przedstawicielskich oraz 39 spółek zależnych i spółek sprzedaży hurtowej. Głównym celem Spółki jest ciągły rozwój portfela produktów i praca nad innowacyjnymi preparatami medycznymi dostępnymi dla pacjentów na całym świecie.