Energia jest kobietą: 11. edycja kalendarza Gedeon Richter

Świat ma kobiecy puls i w jego dziejach roi się od żeńskich końcówek. Nie każdej jednak twórczyni, naukowczyni czy władczyni dane było zapisać swoje nazwisko w pamięci potomnych. W hołdzie tym, którym się udało powstała 11. już edycja kalendarza artystycznego Gedeon Richter. Nosi tytuł „Energia kobiet” i przedstawia 12 wybitnych bohaterek. Powstały interesujące kompozycje stworzone przez artystki i artystów zaproszonych do współpracy przez Andrzeja Pągowskiego.

Energia kobiet nas porusza

„Chcemy całego życia” mówiły sto lat temu sufrażystki ustami Zofii Nałkowskiej. Dziś nie tylko domagamy się prawa głosu i decydowania o sobie. Chcemy wydobycia kobiet z mroków dziejów. Przypomnienia, że zawsze były, dokonywały wielkich rzeczy, choć tak mało z nich zapisało się na kartach historii. Chwała tym, którym się udało – bo samym zaistnieniem utorowały drogę kolejnym. Jedenasta już edycja kalendarza artystycznego Gedeon Richter ma być przyczynkiem do wspomnienia ich. I to nie tylko jako bohaterek historycznych, ale też jako niezwykłych, pełnych energii kobiet. A Gedeon Richter od zawsze wspiera kobiety, także w podejmowaniu odważnych i trudnych decyzji.

Każda kobieca, każda inna

Ilustracje do tegorocznego projektu zostały wykonane w technice collage przez 10 autorek i 2 autorów wybranych przez Andrzeja Pągowskiego, wybitnego twórcy plakatów, który co roku czuwa nad koncepcją kreatywną kalendarza Gedeon Richter. Przez 10 poprzednich lat koncept ilustracji ciągle się zmieniał. Stałe od początku pozostają dwie rzeczy. Po pierwsze, tematyka ilustracji – kobieta, bo kobiety Gedeon Richter stawia w centrum swojego zainteresowania. Po drugie: wysoki poziom prac. Za każdą odpowiada inny autor, o uznanym dorobku w kraju i na świecie.

12 gwiazd

Każda z kobiet wybranych do kalendarza i dzisiaj byłaby osobowością: Maria Skłodowska-Curie, Coco Chanel, Michalina Wisłocka, Amelia Earhart czy Walentyna Tierieszkowa. Łączy je odwaga przekraczania granic i wyjątkowa rola pionierki. Różni wszystko inne: epoka, kraj, pochodzenie, talent, okoliczności, podjęte wybory. Każda mogłaby w herbie nosić inne godło: ambicję, waleczność, kreatywność, wdzięk, empatię… Są ponadczasowymi ikonami nadzwyczajności kobiecej, połączeniem gracji i odwagi, subtelności i wytrwałości. Każda z nich jest unikatowa, fascynuje. To właśnie różnorodność, wielozadaniowość i emocjonalność stały się inspiracją do stworzenia już 11. odsłony kalendarza artystycznego Gedeon Richter. Energia kobiet ukazuje to, co jesteśmy w stanie w nich odnaleźć – obraz kobiecości w niepowtarzalnym i imponującym ujęciu.

Galeria online

Tradycyjnie karty kalendarza można  zobaczyć na stronie www.gedeonrichter.pl/kalendarz-artystyczny/. Natomiast jeśli chcielibyście być w posiadaniu tego unikatowego wydawnictwa skontaktuj się z działem komunikacji Gedeon Richter Polska pod adresem mailowym komunikacja@grodzisk.rgnet.org

****

O kalendarzu:

„Energia kobiet” to 11. edycja kalendarza, przygotowywanego przez Gedeon Richter pod egidą Andrzeja Pągowskiego, który zaprosił do współpracy artystów: Dominik Przerwa, Marta Janik, Anna Pągowska, Magdalena Górskia-Rudzka, Aleksandra Morawiak, Anna Chudzik-Pawlik, Anna Glik, Aneta Klejnowska-Karpińska, Beata Śliwińskia Barrakuz, Jagody Stączek, Joanna Wójcikiewicz.

O Gedeon Richter

Gedeon Richter Plc., z siedzibą w Budapeszcie (Węgry), jest jedną z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, coraz prężniej rozwijającą swoją działalność na rynkach Europy Zachodniej, w Chinach i Ameryce Łacińskiej. W 2020 roku firma Richter osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 1,6 mld euro (1,8 mld dol.), a jej wartość giełdowa wyceniana była na 3,8 mld euro (4,7 mld dol.). Wachlarz produktów firmy Richter obejmuje wiele ważnych obszarów terapeutycznych, m.in. opieka zdrowotna kobiet, centralny układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Posiadając największe centrum badawczo-rozwojowe w Europie Środkowo-Wschodniej, spółka Richter koncentruje swoje badania nad lekami oryginalnymi w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Za sprawą swojego powszechnie uznanego doświadczenia w dziedzinie chemii steroidów firma Richter odgrywa na świecie znaczącą rolę w zakresie zdrowia kobiet. Firma aktywnie angażuje się również w rozwój produktów biopodobnych.

Podobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi


Kategorie aktualności


Tagi w tej kategorii