Co zrobić przed planowaną ciążą?

Przygotowanie do ciąży to również planowanie. Dlatego też, aby starania o dziecko zakończyły się sukcesem, należy się do niej staranie przygotować. Ważna jest dobra forma fizyczna, psychiczna oraz harmonia w związku. Należy pamiętać o wizycie u lekarza, który zleci komplet badań, aby ustalić, czy kobieta jest zdrowa. Zdrowie przede wszystkim Podczas planowania ciąży bardzo ważna […]

Przygotowanie do ciąży to również planowanie. Dlatego też, aby starania o dziecko zakończyły się sukcesem, należy się do niej staranie przygotować. Ważna jest dobra forma fizyczna, psychiczna oraz harmonia w związku. Należy pamiętać o wizycie u lekarza, który zleci komplet badań, aby ustalić, czy kobieta jest zdrowa.

Zdrowie przede wszystkim

Podczas planowania ciąży bardzo ważna jest suplementacja kwasem foliowym. Kwas foliowy to organiczny związek chemiczny określany mianem witaminy B9. Występuje on w naturalnej postaci w żywności jako tzw. foliany,  ponadto jest także dostępny  w postaci suplementu diety. Kwas foliowy odgrywa ogromną rolę w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy kształtuje się centralny układ nerwowy, mózg oraz rdzeń kręgowy dziecka. Z tego względu lekarze zalecają kobietom planującym ciążę dodatkową suplementację kwasem foliowym.

W trakcie przygotowania do ciąży jak i podczas jej trwania należy pamiętać o zdrowej diecie oraz niezbyt forsujących, regularnych ćwiczeniach fizycznych. Należy jeść regularnie, posiłki typu fast food trzeba zastąpić zdrową żywnością: warzywami, owocami, pełnoziarnistym pieczywem, rybami, nabiałem. Szczególnie warto wzbogacić swoją dietę w żelazo (występuje w czerwonym mięsie, wątróbce, szpinaku, szczawiu, brokułach oraz w fasoli i jajkach) i wapń (najwięcej jest go w mleku i jego przetworach).

Bardzo istotny  wpływ na stan zdrowia kobiet będzie miało zrezygnowanie z  alkoholu i papierosów  oraz ograniczenie używek – należy także ograniczyć picie kawy.

Pamiętajmy również, że podczas starania się o dziecko niezbędne jest wzajemne zrozumienie i wsparcie emocjonalne. Pozytywne relacje pełnią ważną rolę w  tych – niekiedy niełatwych dla związku chwilach.

Co, jeśli nie możemy zajść w ciążę?

Zdarza się, że mimo starań przez dłuższy czas nie udaje się zajść w ciążę. Odpowiednia diagnostyka umożliwi lekarzom ustalenie  przyczyny problemów bezpłodności. Jeśli kobieta długo nie może zajść w ciąży warto, aby wykonała następujące badania:

  • wymaz z pochwy, pozwalający na dokonanie oceny stanu bakteriologicznego;
  • USG jajników;
  • badanie krwi na określenie stężenia hormonów FSH i estradiolu;
  • badanie krwi mające na celu wykluczenie infekcji wirusowych, w tym zakażenia wirusem HIV oraz wirusowego zapalenia wątroby typu B i C;
  • badanie na oznaczenie grupy krwi.

Nie wolno zapominać o mężczyznach, którzy również powinni wykonać badanie nasienia, badanie krwi mające na celu wykluczenie infekcji wirusowych, w tym zakażenia wirusem HIV oraz wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, a także badanie kariotypu, czyli ocenę liczby i struktury chromosomów (głównie w przypadku problemów z poczęciem, gdy istnieje podejrzenie nieprawidłowych parametrów nasienia).

Problemy z płodnością

Ze względu na to, że czasami trudno ustalić przyczynę problemów z płodnością, może  zaistnieć konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań zarówno u mężczyzn, jak i kobiet – przyszłych rodziców. Dopiero wówczas lekarze podejmą decyzję, w jaki sposób wspomóc osoby bezskutecznie starające się o dziecko. Jedną z najbardziej skutecznych metod zapłodnienia pozaustrojowego jest procedura in vitro.  Przebiega ona na kilku etapach i wiąże się z wykonaniem  odpowiednich badań diagnostycznych, które pozwolą ustalić przyczynę bezpłodności.

Podobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi

Inne tematy


Polecamy również


Fakty i mity na temat mięśniaków macicy
Każda choroba wywołuje pytania o to, co będzie dalej, o sposoby leczenia, alternatywy, konsekwencje. Jednak nie zawsze z tymi pytaniami pacjentki zgłaszają się do lekarza. Zdarza się, że kobiety wychodzą w...
Mam mięśniaki. Co robić?
Czy diagnoza „mięśniaki macicy” to powód do niepokoju? Zwykle nie. To łagodne guzy nowotworowe zlokalizowane w różnych częściach macicy, ale także, choć rzadziej w innych okolicach ciała gdzie występują mięśnie...
Główne zasady żywienia kobiety podczas ciąży- zasady 7xU
Racjonalna dieta podczas ciąży powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze (czyli białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy) w prawidłowych ilościach i proporcjach. Urozmaicenie; Zarówno...