Co zrobić przed planowaną ciążą?

Marzysz o posiadaniu własnego dziecka i powiększeniu rodziny? Nie możesz doczekać się momentu, w którym na teście ciążowym pojawią się dwie kreski? Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu starań o dziecko, warto odpowiednio się przygotować. Planowanie ciąży to kluczowy krok, który umożliwi Ci przejście przez ten etap w dobrej kondycji – zarówno fizycznej, jak i psychicznej – a także zapewni najlepszy start dla Twojego nowonarodzonego dziecka. Jak więc zacząć staranie o dziecko? Jakie badania przed ciążą zrobić? Sprawdź nasze podpowiedzi!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak zaplanować ciążę i przygotować się do niej w odpowiedni sposób,
  • jakie badania wykonać przed ciążą,
  • jakie badania przy staraniach o dziecko pozwolą określić, co powoduje problemy z zajściem w ciążę,
  • co zrobić, jeśli problemy z zajściem w ciążę trwają od dłuższego czasu.

Przygotowanie do ciąży to również planowanie. Dlatego też, aby starania o dziecko zakończyły się sukcesem, należy się do niej odpowiednio przygotować. Jak zaplanować ciążę? Ważna jest dobra forma fizyczna, psychiczna oraz harmonia w związku. Należy pamiętać także o wizycie u lekarza.

Co zrobić, aby zajść w ciążę za pierwszym razem albo zwiększyć szansę na skuteczne zapłodnienie? Odpowiednia dieta to szansa na lepsze zdrowie

Podczas planowania ciąży bardzo ważna jest suplementacja kwasem foliowym – dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kwas foliowy to organiczny związek chemiczny, znany także jako witamina B9.

Według badań przyjmowanie kwasu foliowego może zwiększyć szansę na zajście w ciążę. Zaleca się, aby jego suplementację wprowadzić nawet trzy miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko. Kwas foliowy bierze udział w produkcji i dojrzewaniu plemników, dlatego powinni go przyjmować także mężczyźni[1].

Kwas foliowy może być dostępny w postaci suplementu lub produktu leczniczego, ale nie tylko. Witamina B9 występuje w naturalnej postaci w żywności jako foliany. W związku z tym, co jeść, starając się o dziecko? Co powinien jeść mężczyzna starający się o dziecko? Wysokie stężenie folianów zawierają:

  • warzywa strączkowe, w tym groch, fasola, soczewica,
  • buraki, które dodatkowo obniżają ciśnienie krwi,
  • warzywa liściaste, np. szpinak, sałata, jarmuż.

Przeczytaj też: Badania profilaktyczne mężczyzn

Kwas foliowy odgrywa ogromną rolę w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy kształtuje się centralny układ nerwowy, mózg oraz rdzeń kręgowy dziecka. Z tego względu lekarze zalecają kobietom planującym ciążę dodatkową suplementację kwasem foliowym.

Zarówno w trakcie przygotowania do ciąży, jak i podczas jej trwania, należy pamiętać o zdrowej diecie oraz niezbyt forsujących, regularnych ćwiczeniach fizycznych. Należy jeść regularnie. Posiłki typu fast food trzeba zastąpić zdrową żywnością: warzywami, owocami, pełnoziarnistym pieczywem, rybami, nabiałem. Szczególnie warto wzbogacić swoją dietę w żelazo (występuje w czerwonym mięsie, wątróbce, szpinaku, szczawiu, brokułach oraz w fasoli i jajkach) i wapń (najwięcej jest go w mleku i jego przetworach).

Istotny wpływ na stan zdrowia kobiet będzie miało zrezygnowanie z alkoholu i papierosów oraz ograniczenie kawy.

Warto również pamiętać, że podczas starania się o dziecko niezbędne jest wzajemne zrozumienie i wsparcie emocjonalne partnerów. Pozytywne relacje odgrywają ważną rolę w tych, niekiedy niełatwych dla związku, chwilach.

Przeczytaj też: Prawidłowa dieta a infekcje

Jakie badania zrobić przed ciążą?

Zanim rozpoczniesz starania o dziecko, warto wykonać kilka podstawowych badań, które pozwolą ginekologowi ocenić Twój stan zdrowia i wskażą, czy np. nie potrzebujesz suplementować konkretnych witamin, żeby zajść w ciążę bez żadnych problemów. Jakie badania zrobić przed zajściem w ciążę? Pomocne okażą się[2]:

  • badania krwi przed ciążą – morfologia, grupa krwi, czynnik Rh,
  • badanie ogólne moczu,
  • poziom glukozy,
  • poziom kwasu foliowego,
  • badanie na obecność wirusa cytomegalii, toksoplazmozy i różyczki,
  • test na HIV,
  • poziom TSH,
  • poziom witaminy D, witamin z grupy B, homocysteiny i prolaktyny.

Niezbędne badanie przed zajściem w ciążę to również sama wizyta ginekologiczna.

Problemy z poczęciem dziecka – co zrobić i czym wspomóc zajście w ciążę?

Zdarza się, że mimo starań przez dłuższy czas nie udaje się zajść w ciążę. Odpowiednia diagnostyka umożliwi lekarzom ustalenie przyczyny problemów bezpłodności. Jeśli kobieta długo nie może zajść w ciążę, warto, aby wykonała dodatkowe badania. Dzięki temu lekarz mógł przeprowadzić pogłębioną diagnostykę.

Jakie badania zrobić przed ciążą, jeśli pojawiają się trudności z poczęciem?

  • Wymaz z pochwy – w ciąży tego rodzaju badanie pozwala ocenić stan bakteriologiczny narządu. Jeśli pojawia się problem z zajściem w ciążę, sytuacja wygląda podobnie.
  • USG jajników – pozwala ocenić ich drożność.
  • Badanie krwi – na określenie stężenia hormonów FSH i estradiolu.

Nie należy zapominać o mężczyznach, którzy powinni wykonać badanie nasienia i badanie krwi mające na celu wykluczenie infekcji wirusowych (w tym zakażenia wirusem HIV oraz wirusowego zapalenia wątroby typu B i C). Jakie jeszcze badania przed ciążą kobiety powinien zrobić mężczyzna? To m.in. sprawdzenie poziomu kariotypu, czyli ocena liczby i struktury chromosomów. Dotyczy to głównie problemów z poczęciem, gdy istnieje podejrzenie nieprawidłowych parametrów nasienia.

Przeczytaj też: Kobieto, nie rezygnuj z profilaktyki

Jak można wspomóc zajście w ciążę, gdy występują duże problemy z płodnością?

Ze względu na to, że czasami trudno ustalić przyczynę problemów z płodnością, może zaistnieć konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Dopiero wówczas lekarze podejmą decyzję, w jaki sposób wspomóc osoby starające się o dziecko bez żadnych efektów. Jedną z najbardziej skutecznych metod zapłodnienia pozaustrojowego jest procedura in vitro. Przebiega ona na kilku etapach i wiąże się z wykonaniem odpowiednich badań diagnostycznych, które pozwolą ustalić przyczynę bezpłodności.

Zanim jednak dojdzie do rozpoczęcia procedury, lekarz ginekolog będzie posługiwał się innymi metodami, aby wspomóc kobietę i mężczyznę w staraniach o ciążę. Kluczową rolę odgrywać będą wspomniane wcześniej badania z krwi przed ciążą, dieta przy staraniu się o dziecko, a także relacje między partnerami.

Przeczytaj też: Endometrioza – udręka milionów kobiet

[1] Bojanowska M., Kostecka M. Dieta i styl życia jako czynniki wpływające na płodność. „Kosmos. Problemy nauk biologicznych” 2018 nr 2, s. 425-439. Online: http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2018/425.pdf. Dostęp: 7.07.2023.

[2] Braja K. Badania przed ciążą – o czym należy pamiętać? Online: https://www.allecco.pl/artykuly/badania-przed-ciaza-o-czym-nalezy-pamietac.html. Dostęp: 7.07.2023.

 

 

Podobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi

Inne tematy


Polecamy również


Fakty i mity na temat mięśniaków macicy
Każda choroba wywołuje pytania o to, co będzie dalej, o sposoby leczenia, alternatywy, konsekwencje. Jednak nie zawsze z tymi pytaniami pacjentki zgłaszają się do lekarza. Zdarza się, że kobiety wychodzą w...
Mam mięśniaki. Co robić?
Czy diagnoza „mięśniaki macicy” to powód do niepokoju? Zwykle nie. To łagodne guzy nowotworowe zlokalizowane w różnych częściach macicy, ale także, choć rzadziej w innych okolicach ciała gdzie występują mięśnie...
Główne zasady żywienia kobiety podczas ciąży- zasady 7xU
Racjonalna dieta podczas ciąży powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze (czyli białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy) w prawidłowych ilościach i proporcjach. Urozmaicenie; Zarówno...