Bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższą wartością dla Grupy Gedeon Richter, dlatego przykładamy ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa pacjentów poprzez monitorowanie informacji dotyczących działań niepożądanych, które wystąpiły w trakcie farmakoterapii.
lekalert@grodzisk.rgnet.org
rzecznik@gedeonrichter.com.pl
Marzysz o posiadaniu własnego dziecka i powiększeniu rodziny? Nie możesz doczekać się momentu, w którym na teście ciążowym pojawią się dwie kreski? Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu starań o dziecko, warto odpowiednio się przygotować. Planowanie ciąży to kluczowy krok, który umożliwi Ci przejście przez ten etap w dobrej kondycji – zarówno fizycznej, jak i psychicznej – a także zapewni najlepszy start dla Twojego nowonarodzonego dziecka. Jak więc zacząć staranie o dziecko? Jakie badania przed ciążą zrobić? Sprawdź nasze podpowiedzi!
Z tekstu dowiesz się:
Przygotowanie do ciąży to również planowanie. Dlatego też, aby starania o dziecko zakończyły się sukcesem, należy się do niej odpowiednio przygotować. Jak zaplanować ciążę? Ważna jest dobra forma fizyczna, psychiczna oraz harmonia w związku. Należy pamiętać także o wizycie u lekarza.
Podczas planowania ciąży bardzo ważna jest suplementacja kwasem foliowym – dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Kwas foliowy to organiczny związek chemiczny, znany także jako witamina B9.
Według badań przyjmowanie kwasu foliowego może zwiększyć szansę na zajście w ciążę. Zaleca się, aby jego suplementację wprowadzić nawet trzy miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko. Kwas foliowy bierze udział w produkcji i dojrzewaniu plemników, dlatego powinni go przyjmować także mężczyźni[1].
Kwas foliowy może być dostępny w postaci suplementu lub produktu leczniczego, ale nie tylko. Witamina B9 występuje w naturalnej postaci w żywności jako foliany. W związku z tym, co jeść, starając się o dziecko? Co powinien jeść mężczyzna starający się o dziecko? Wysokie stężenie folianów zawierają:
Przeczytaj też: Badania profilaktyczne mężczyzn
Kwas foliowy odgrywa ogromną rolę w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy kształtuje się centralny układ nerwowy, mózg oraz rdzeń kręgowy dziecka. Z tego względu lekarze zalecają kobietom planującym ciążę dodatkową suplementację kwasem foliowym.
Zarówno w trakcie przygotowania do ciąży, jak i podczas jej trwania, należy pamiętać o zdrowej diecie oraz niezbyt forsujących, regularnych ćwiczeniach fizycznych. Należy jeść regularnie. Posiłki typu fast food trzeba zastąpić zdrową żywnością: warzywami, owocami, pełnoziarnistym pieczywem, rybami, nabiałem. Szczególnie warto wzbogacić swoją dietę w żelazo (występuje w czerwonym mięsie, wątróbce, szpinaku, szczawiu, brokułach oraz w fasoli i jajkach) i wapń (najwięcej jest go w mleku i jego przetworach).
Istotny wpływ na stan zdrowia kobiet będzie miało zrezygnowanie z alkoholu i papierosów oraz ograniczenie kawy.
Warto również pamiętać, że podczas starania się o dziecko niezbędne jest wzajemne zrozumienie i wsparcie emocjonalne partnerów. Pozytywne relacje odgrywają ważną rolę w tych, niekiedy niełatwych dla związku, chwilach.
Przeczytaj też: Prawidłowa dieta a infekcje
Zanim rozpoczniesz starania o dziecko, warto wykonać kilka podstawowych badań, które pozwolą ginekologowi ocenić Twój stan zdrowia i wskażą, czy np. nie potrzebujesz suplementować konkretnych witamin, żeby zajść w ciążę bez żadnych problemów. Jakie badania zrobić przed zajściem w ciążę? Pomocne okażą się[2]:
Niezbędne badanie przed zajściem w ciążę to również sama wizyta ginekologiczna.
Zdarza się, że mimo starań przez dłuższy czas nie udaje się zajść w ciążę. Odpowiednia diagnostyka umożliwi lekarzom ustalenie przyczyny problemów bezpłodności. Jeśli kobieta długo nie może zajść w ciążę, warto, aby wykonała dodatkowe badania. Dzięki temu lekarz mógł przeprowadzić pogłębioną diagnostykę.
Jakie badania zrobić przed ciążą, jeśli pojawiają się trudności z poczęciem?
Nie należy zapominać o mężczyznach, którzy powinni wykonać badanie nasienia i badanie krwi mające na celu wykluczenie infekcji wirusowych (w tym zakażenia wirusem HIV oraz wirusowego zapalenia wątroby typu B i C). Jakie jeszcze badania przed ciążą kobiety powinien zrobić mężczyzna? To m.in. sprawdzenie poziomu kariotypu, czyli ocena liczby i struktury chromosomów. Dotyczy to głównie problemów z poczęciem, gdy istnieje podejrzenie nieprawidłowych parametrów nasienia.
Przeczytaj też: Kobieto, nie rezygnuj z profilaktyki
Ze względu na to, że czasami trudno ustalić przyczynę problemów z płodnością, może zaistnieć konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Dopiero wówczas lekarze podejmą decyzję, w jaki sposób wspomóc osoby starające się o dziecko bez żadnych efektów. Jedną z najbardziej skutecznych metod zapłodnienia pozaustrojowego jest procedura in vitro. Przebiega ona na kilku etapach i wiąże się z wykonaniem odpowiednich badań diagnostycznych, które pozwolą ustalić przyczynę bezpłodności.
Zanim jednak dojdzie do rozpoczęcia procedury, lekarz ginekolog będzie posługiwał się innymi metodami, aby wspomóc kobietę i mężczyznę w staraniach o ciążę. Kluczową rolę odgrywać będą wspomniane wcześniej badania z krwi przed ciążą, dieta przy staraniu się o dziecko, a także relacje między partnerami.
Przeczytaj też: Endometrioza – udręka milionów kobiet
[1] Bojanowska M., Kostecka M. Dieta i styl życia jako czynniki wpływające na płodność. „Kosmos. Problemy nauk biologicznych” 2018 nr 2, s. 425-439. Online: http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2018/425.pdf. Dostęp: 7.07.2023.
[2] Braja K. Badania przed ciążą – o czym należy pamiętać? Online: https://www.allecco.pl/artykuly/badania-przed-ciaza-o-czym-nalezy-pamietac.html. Dostęp: 7.07.2023.