Bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższą wartością dla Grupy Gedeon Richter, dlatego przykładamy ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa pacjentów poprzez monitorowanie informacji dotyczących działań niepożądanych, które wystąpiły w trakcie farmakoterapii.
lekalert@grodzisk.rgnet.org
rzecznik@gedeonrichter.com.pl
Niektóre zabiegi czy nawet operacje można odłożyć na spokojniejsze czasy, ale porodu odłożyć się nie da. Specjaliści uspokajają przyszłych rodziców twierdząc, że zakażenie matki koronawirusem w czasie ciąży raczej nie zagraża dziecku. Pandemia zmieniła zasady panujące w oddziałach położniczych. Choć dla pacjentek to bardzo trudne, obecnie nie odbywają się porody rodzinne, wstrzymane są również odwiedziny […]
Niektóre zabiegi czy nawet operacje można odłożyć na spokojniejsze czasy, ale porodu odłożyć się nie da. Specjaliści uspokajają przyszłych rodziców twierdząc, że zakażenie matki koronawirusem w czasie ciąży raczej nie zagraża dziecku.
Pandemia zmieniła zasady panujące w oddziałach położniczych. Choć dla pacjentek to bardzo trudne, obecnie nie odbywają się porody rodzinne, wstrzymane są również odwiedziny w szpitalach. Takie są zalecenia Krajowego Konsultanta w dziedzinie Perinatologii, Krajowego Konsultanta w dziedzinie Położnictwa i Ginekologii oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników [1,2]. Rodzącym pozostaje kontakt z najbliższymi za pośrednictwem mediów elektronicznych.
Zamknięte są też poradnie i gabinety, które kobiety w ciąży dotychczas regularnie odwiedzały. Wizyta lekarska jest możliwa wyłącznie w nagłym przypadku oraz po wcześniejszej konsultacji telefonicznej w sytuacji wymagającej bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Pozostałym pacjentkom placówki medyczne oferują teleporady i telekonsultacje. Badania prenatalne mają się odbywać z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Pacjentka umówiona na wizytę lub badania powinna zgłosić się do szpitala lub poradni o wyznaczonej godzinie, mieć ze sobą maseczkę i rękawiczki. Osoby towarzyszące muszą pozostać na zewnątrz [ 1,16 ].
Jednocześnie konsultanci krajowi zalecają, by kobiety w ciąży pozostawały w domu, unikały przebywania w dużych skupiskach takich jak choćby supermarkety. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko zakażenia przyszłej matki.
Dotychczasowe doniesienia naukowe nie potwierdzają przypadków zakażenia płodu przez łożysko w czasie ciąży, ale podczas porodu i późniejszej opieki nad dzieckiem jest to możliwe. Dlatego zakażona matka do czasu wyzdrowienia powinna być odizolowana od noworodka. Ze względu na krótszy kontakt zakażonej matki z noworodkiem oraz personelem medycznym bezpieczniejszym sposobem rozwiązania ciąży, będzie cesarskie cięcie, dlatego wg konsultantów krajowych należy je rozważyć. Nie dotyczy to sytuacji gdy poród jest już zaawansowany i przebiega dynamicznie lub rokuje szybkie jego zakończenie [15,16].
Zazwyczaj cięcie cesarskie dedykowane jest wyłącznie do zagrożonych sytuacji porodowych jednak w czasach pandemii decyzja o takim sposobie rozwiązania ciąży jest uzasadniona, istnieje bowiem prawdopodobieństwo zakażenia noworodka wirusem mogącym znajdować się w kanale rodnym lub jego okolicach. Ilość wydalin matki w czasie cięcia cesarskiego na jakie jest narażone dziecko jest nieporównywalnie mniejsza w porównaniu do porodu drogami natury. Także czas cięcia cesarskiego jest nieporównywalnie krótszy od czasu porodu drogami natury, a to oznacza mniejsze ryzyko zakażenia wewnątrzmacicznego [16].
Kobieta zakażona wirusem SARS-CoV-2 nie powinna też karmić piersią swojego nowo narodzonego dziecka, ponieważ zdaniem konsultantów krajowych, pojedyncze doniesienia mówiące o tym, że koronawirus nie przedostaje się do pokarmu kobiety karmiącej powinny być traktowane z dużą ostrożnością, z uwagi na to, że są oparte na niewielu przypadkach. [2,5,6,7,14]. Konsultanci zwracają jednak uwagę by personel oddziału umożliwił matce odciąganie mleka, by utrzymać laktację przy czym pokarm powinien być utylizowany. W świetle zaleceń karmienie naturalne jest możliwe dopiero w momencie potwierdzenia ustania ryzyka transmisji zakażenia. j[15].
Czas pandemii nie jest też optymalnym momentem na realizację planów macierzyńskich. Konsultanci krajowi zalecają rozważenie odłożenia planów prokreacyjnych do czasu unormowania się sytuacji epidemiologicznej lub potwierdzenia braku wpływu zakażenia na rozwój dziecka.