Bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższą wartością dla Grupy Gedeon Richter, dlatego przykładamy ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa pacjentów poprzez monitorowanie informacji dotyczących działań niepożądanych, które wystąpiły w trakcie farmakoterapii.
lekalert@grodzisk.rgnet.org
rzecznik@gedeonrichter.com.pl
Koronawirus z Wuhan, czyli SARS-CoV-2 przez ostatnie tygodnie spędza sen z powiek służbom epidemiologicznym na całym świecie. Podpowiadamy co robić, by uniknąć zakażenia. Koronawirusy są znane od lat 60. ubiegłego wieku. Do tej grupy należały m.in. wirusy SARS-CoV (ang. Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus) i MERS-CoV (ang. Middle Easet Respiratory Syndrome Coronavirus), o których było głośno kilka […]
Koronawirus z Wuhan, czyli SARS-CoV-2 przez ostatnie tygodnie spędza sen z powiek służbom epidemiologicznym na całym świecie. Podpowiadamy co robić, by uniknąć zakażenia.
Koronawirusy są znane od lat 60. ubiegłego wieku. Do tej grupy należały m.in. wirusy SARS-CoV (ang. Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus) i MERS-CoV (ang. Middle Easet Respiratory Syndrome Coronavirus), o których było głośno kilka lat temu oraz wiele wirusów odpowiedzialnych za pospolite przeziębienia [3]. O SARS-CoV-2 wiemy stosunkowo dużo choć wciąż pozostaje wiele znaków zapytania. Przede wszystkim znany jest jego genom, a to pozwoliło opracować testy pozwalające stwierdzić zakażenie. Dzięki temu, że udało się go wyizolować w warunkach laboratoryjnych naukowcy mogą sprawdzać jego wrażliwość na dotychczas znane leki przeciwwirusowe, a także pracować nad szczepionką.
Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez kontakt z płynami ustrojowymi. Wirus może być też obecny na przedmiotach, których dotykali zakażeni, np. klamkach, telefonach, bankomatach, uchwytach w komunikacji miejskiej.
Okres wylęgania choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2 wynosi od 2-14 dni. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj po 5-6 dniach od zakażenia. Są to typowe objawy grypopodobne takie jak: bóle stawów, głowy i mięśni, podwyższona temperatura ciała, także osłabienie i utrata apetytu, u niektórych zakażonych także biegunka. Większość zachorowań ma przebieg łagodny, ale niestety u niektórych zakażonych (zwykle w 8-10 dobie zakażenia) dochodzi do zagrażających życiu powikłań takich jak ciężkie zapalenie płuc, duszność czy ostra niewydolność oddechowa. Najczęściej są to osoby obciążone chorobami przewlekłymi takimi jak np. astma, cukrzyca czy choroby układu sercowo-naczyniowego.
Co robić żeby nie zachorować? Przede wszystkim należy trzymać się z daleka od osób z objawami infekcji górnych dróg oddechowych – kichających, kaszlących, zakatarzonych, z podwyższoną temperaturą ciała. Trzeba też często i dokładne (uwzględniając kciuki, przestrzenie międzypalcowe, grzbiety dłoni i paznokcie – o czym często zapominamy) myć ręce wodą z mydłem, co najmniej przez 30 sekund.
Bardzo ważne jest by unikać dotykania oczu i nosa. Po kontakcie z przedmiotami, których dotykali inni, być może zakażeni ludzie, warto też zdezynfekować ręce specjalnym żelem lub płynem antybakteryjnym. Lepiej unikać dużych skupisk ludzkich (galerie handlowe, szkoły, uczelnie i instytucje kulturalne na szczęście zamknięto). Epidemiolodzy namawiają, by do czasu, gdy sytuacja się ustabilizuje, pozostać w domu, WHO zaleca, by w miejscach publicznych (środki komunikacji, sklepy) zachować dystans co najmniej 1,5 metra od innych ludzi.
Źródła:
https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/situation-reports/20200316-sitrep-56-covid-19.pdf?sfvrsn=9fda7db2_6 [opublikowano: 17.03.2020]
Pyrć K., Ludzkie koronawirusy. Postępy Nauk Medycznych, t. XXVIII, nr 4B, 2015©Borgis http://www.pnmedycznych.pl/wp-content/uploads/2015/04/pnm_2015_048-054b.pdf
https://gis.gov.pl/
https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie