Bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższą wartością dla Grupy Gedeon Richter, dlatego przykładamy ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa pacjentów poprzez monitorowanie informacji dotyczących działań niepożądanych, które wystąpiły w trakcie farmakoterapii.
lekalert@grodzisk.rgnet.org
rzecznik@gedeonrichter.com.pl
Dla wielu kobiet choroby ginekologiczne, czyli te związane z układem płciowym, wciąż stanowią temat tabu. Często wstydzą się one wizyt u lekarza, czekają aż problem sam minie lub ignorują uciążliwe objawy. Tymczasem bóle w podbrzuszu, krwawienia międzymiesiączkowe czy dyskomfort podczas współżycia mogą świadczyć o schorzeniu, które będzie miało negatywny wpływ na zdrowie lub płodność. Wspólnie z ekspertem programu „Zdrowa ONA”, ginekologiem, prof. Grzegorzem Jakielem wyjaśniamy, które z chorób kobiecych należą do tych najbardziej powszechnych i dlaczego tak istotne jest monitorowanie swojego stanu zdrowia.
Zdrowy styl życia to nie tylko dbanie o prawidłową dietę czy regularna aktywność fizyczna. To także monitorowanie zmian w swoim organizmie i niezaniedbywanie wizyt kontrolnych u lekarza, w tym lekarza ginekologa. Pamiętajmy, że tzw. choroby kobiece mogą przytrafić się niezależnie od wieku, częstotliwości współżycia seksualnego czy wcześniej przebytych schorzeń. Pozbycie się wstydu i obawy przed usłyszeniem „złych wiadomości” może uchronić przed dokuczliwymi objawami, a nawet pozwoli na zdiagnozowanie ewentualnej choroby. Obecnie mamy wiele możliwości leczenia, zarówno operacyjnego, jak i farmakologicznego, dlatego zachęcam pacjentki do regularnych wizyt i otwartej rozmowy z lekarzem na temat stanu zdrowia – mówi prof. Grzegorz Jakiel.
Najczęstsze choroby ginekologiczne kobiet
Leczenie mięśniaków macicy jest bardzo indywidualne i zależy od wielu czynników – wieku pacjentki, jej planów dotyczących posiadania dzieci oraz lokalizacji guzów. Jeśli są one małe i nie sprawiają kłopotów można rozważyć ich pozostawienie, bez podejmowania leczenia. Natomiast jeśli mięśniaki przeszkadzają pacjentce, sprawiają ból lub są przyczyną problemów w zajściem w ciążę istnieje możliwość leczenia chirurgicznego – zwykle stosuje się operację wyłuszczającą guzy. Taki zabieg wiąże się jednak z pobytem kobiety w szpitalu i nie gwarantuje, że guzy nie pojawią się na nowo. Wartym rozważenia rozwiązaniem jest zastosowanie terapii farmakologicznej octanem uliprystalu, Lek na bazie tej substancji powoduje zmniejszenie rozmiarów mięśniaka, a efekt utrzymuje się też po odstawieniu preparatu. Ta metoda jest szczególnie rekomendowana przyszłym mamom, które starają się o dziecko. Terapia, o której mowa nie jest na razie refundowana w Polsce. Warto jednak zapytać swojego lekarza o wszystkie dostępne możliwości leczenia – dodaje ekspert programu „Zdrowa ONA”, ginekolog, prof. dr hab. n. med. Grzegorz Jakiel.
Zdrowie pod kontrolą
Każda kobieta chciałaby mieć swoje zdrowie pod kontrolą. Nie zawsze jest to jednak takie łatwe – na ten aspekt naszego życia nie zawsze mamy wpływ. Aby cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej nie możemy zapominać o regularnych badaniach profilaktycznych. Ich rodzaj oraz częstotliwość wykonywania zależne jest od wieku i wcześniej przebytych schorzeń. Do podstawowych badań, które powinna wykonywać każda kobieta, a zwłaszcza ta po 50. roku życia można zaliczyć badanie ginekologiczne, USG narządów rodnych, cytologię, mammografię piersi, badanie krwi i moczu. Wspomniane badania warto wykonywać raz do roku, a w przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości udać się do lekarza jak najszybciej.