Bezpieczeństwo pacjentów jest najwyższą wartością dla Grupy Gedeon Richter, dlatego przykładamy ogromną wagę do kwestii bezpieczeństwa pacjentów poprzez monitorowanie informacji dotyczących działań niepożądanych, które wystąpiły w trakcie farmakoterapii.
lekalert@grodzisk.rgnet.org
rzecznik@gedeonrichter.com.pl
O nadciśnieniu tętniczym krąży wiele mitów. W gąszczu informacji nie zawsze da się łatwo ocenić, co jest realnym problemem, a co nie. Niestety często prowadzi to do bagatelizowania istotnych kwestii lub wprowadzania zasad opartych na fikcyjnych przekonaniach. Wspólnie z ekspertem portalu Zdrowa ONA rozwiewamy najczęstsze wątpliwości dotyczące nadciśnienia tętniczego.
Z tekstu dowiesz się:
Nadciśnienie tętnicze nie jest groźne. – To jest najczęstszy mit, jaki krąży wśród pacjentów i ogólnie wśród Polaków. Szczególnie silny jest u tych osób, które o nadciśnieniu tętniczym dowiedziały się przypadkiem, np. podczas rutynowego badania u lekarza pierwszego kontaktu. Wciąż mnie to dziwi, ponieważ to najczęstsza przyczyna udaru mózgowego czy zawałów mięśnia serca – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Andrzej Januszewicz, hipertensjolog, ekspert Zdrowa ONA. Warto poznać inne prawdy i mity, aby lepiej zadbać o swoje zdrowie!
Statystyki pokazują, że większość pacjentów z nadciśnieniem tętniczym cierpi również z powodu otyłości. Nie oznacza to jednak, że jeżeli nie masz nadwagi, to nadciśnienie tętnicze Ci nie grozi. Jest wiele innych czynników, które mogą wpływać na rozwinięcie się tej choroby, a jednym z nich jest styl życia. Przyczynami nadciśnienia tętniczego (tzw. nadciśnienia wtórnego) mogą być nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, brak snu czy długotrwały stres.
Faktem jest też to, że zbyt wysokie ciśnienie u dzieci, których rodzice lub jedno z rodziców choruje na nadciśnienie, występuje częściej. W takiej sytuacji warto częściej mierzyć ciśnienie tętnicze krwi i starać się prowadzić zdrowy tryb życia.
Ponieważ prowadzące do nadciśnienia tętniczego przyczyny są różne, każda grupa wiekowa jest narażona na rozwój choroby. Co więcej, nadciśnienie tętnicze mogą mieć również dzieci i młodzież. U osób starszych faktycznie rozpoznaje się więcej przypadków nadciśnienia tętniczego, ale dzieje się tak dlatego, że w związku z różnymi innymi dolegliwościami częściej uczęszczają do lekarza, podczas gdy młodzi raczej unikają gabinetów medycznych.
Przeczytaj też: Pięć sposobów na poprawę pamięci
Wśród pacjentów pokutuje przekonanie, że jeżeli coś nie boli, nie sprawia problemów i nie utrudnia codziennego funkcjonowania, to albo nie jest groźne, albo wręcz nie istnieje. Po co więc zmieniać swój styl życia i niepotrzebnie stosować pigułki, jeżeli dobrze się czujesz? Niestety nadciśnienie tętnicze przez długie lata rozwija się skrycie, ale już w tym okresie dochodzi do uszkodzenia serca, nerek, mózgu czy tętnic. Gdy pojawiają się związane z nadciśnieniem objawy, to oznacza, że problem jest poważny i często nieodwracalny.
Niestety nadciśnienia tętniczego u większości pacjentów nie można skutecznie „wyleczyć” – choroba, aby osiągnąć powodzenie terapii i normalizację ciśnienia tętniczego, wymaga systematycznej farmakoterapii zazwyczaj przez całe życie. Ponieważ przyjmowanie kilku tabletek dziennie może być uciążliwe, stosuje się również preparaty wieloskładnikowe, które zawierają kilka potrzebnych substancji w jednej pigułce.
Pamiętaj, że o tym, jak leczyć nadciśnienie tętnicze, zawsze powinien decydować lekarz. Ważne jest, aby skonsultować się z nim przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek leków obniżających ciśnienie tętnicze, niezależnie od tego, czy są dostępne jedynie na receptę, czy bez.
Tabletki na obniżenie ciśnienia przepisywane przez lekarza są skuteczne i gwarantują bezpieczeństwo, ponieważ zaczynasz przyjmować je dopiero po dokładnym przeanalizowaniu stanu Twojego zdrowia. Leki na obniżenie ciśnienia bez recepty również mogą się sprawdzić, o ile ich stosowanie zaleci Ci lekarz. Odpowiedni, fachowy dobór medykamentów jest kluczowy dla osiągnięcia rezultatów oraz minimalizacji ryzyka powikłań.
Warto pamiętać, że to, po jakim czasie działają tabletki na nadciśnienie, może różnić się w zależności od rodzaju leku i indywidualnej reakcji organizmu. W przypadku niektórych z nich efekty mogą być zauważalne już po kilkunastu minutach lub godzinach od ich zażycia. Inne wymagają regularnego stosowania przez kilka dni lub nawet tygodni, zanim osiągną pełną skuteczność.
Przeczytaj też: Sprawdzone sposoby na obniżenie złego cholesterolu
Nie można określić, jakie jest ciśnienie przy zawale serca, ponieważ jest to uwarunkowane indywidualnymi czynnikami. W zależności od obszaru, który został dotknięty zawałem, pojawiają się różnice w parametrach. Podczas zawału serca może występować ciśnienie normalne, podwyższone lub obniżone.
– Zbyt wysokie ciśnienie w ciąży może wystąpić nawet u co 10 kobiety, szczególnie u rodzących po raz pierwszy. Stosowanie leków i regularne pomiary ciśnienia to podstawowe sposoby radzenia sobie z tym problem. Najczęściej nadciśnienie zanika niedługo po porodzie, jednak badania pokazują, że kobiety, u których rozwinęło się nadciśnienie podczas ciąży, może również rozwinąć się w przyszłości jako choroba przewlekła. Większe jest też ryzyko rozwoju w dalszym życiu kobiety różnych powikłań w układzie krążenia – mówi prof. Andrzej Januszewicz.
Wysokie ciśnienie w ciąży – kiedy do szpitala? Przyjmuje się, że ciśnienie skurczowe (górna wartość) wynoszące 140 mm Hg lub więcej, lub ciśnienie rozkurczowe (dolna wartość) wynoszące 90 mm Hg lub więcej, mierzone w trzech oddzielnych pomiarach w ciągu kilku godzin, powinny skłonić kobietę do jak najszybszej wizyty w szpitalu. Należy zwracać uwagę także na dodatkowe objawy, takie jak nieustępujące bóle brzucha i głowy, zmniejszony ruch płodu czy nagłe i nasilone obrzęki ciała.
Przeczytaj też: Co zrobić przed planowaną ciążą?
Alkohol i papierosy sprzyjają wzrostowi ciśnienia tętniczego i powstawaniu chorób układu krążenia. Długoterminowe rozwiązanie dla utrzymania zdrowego ciśnienia krwi to zmniejszenie lub unikanie spożycia alkoholu oraz przyjęcie zdrowego stylu życia, który obejmuje dobrą dietę, regularną aktywność fizyczną i kontrolę stresu.
Warto też pamiętać o zależności w kwestii leki na nadciśnienie a alkohol. Spożywanie ich w tym samym okresie może mieć wiele negatywnych skutków i powodować niepożądane reakcje. W związku z tym zaleca się ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza.
Wielu osobom wydaje się, że kawa wpływa na rozwój nadciśnienia tętniczego podobnie jak alkohol czy papierosy. Warto jednak rozróżnić dwie grupy używek. W kwestii kawa a ciśnienie z reguły nie ma tak dużego zagrożenia, jak w przypadku alkoholu – brak dowodów na to, że kofeina sprzyja rozwojowi choroby.
Zastanawiasz się, jak szybko obniżyć ciśnienie krwi bez leków? Istnieje kilka strategii, które mogą pomóc:
Przeczytaj też: Rola rodziny i otoczenia w leczeniu nadciśnienia tętniczego
A jeśli nagle wystąpi bardzo wysokie ciśnienie – co robić? W takiej sytuacji ważne jest podjęcie natychmiastowych działań. Jeśli odczuwasz poważne objawy, takie jak silny ból w klatce piersiowej, duszność, zawroty głowy, zaburzenia widzenia czy trudności w mówieniu, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy lub udaj się na ostry dyżur. W przypadku lekko podwyższonego ciśnienia warto znaleźć ciche i relaksujące miejsce. Usiądź w wygodnej pozycji i spróbuj skupić się na wydłużeniu oddechu.
Niedociśnienie tętnicze (hipotonia) to stan, w którym ciśnienie krwi w tętnicach jest niższe niż norma. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak niewydolność serca, niewłaściwe działanie leków na ciśnienie, ciężkie infekcje, utrata płynów, zaburzenia hormonalne lub inne poważne choroby.
Czy niskie ciśnienie zagraża życiu? Samo w sobie niekoniecznie. Jednak za niskie ciśnienie krwi po lekach na nadciśnienie to sytuacja, która wymaga natychmiastowej uwagi medycznej.
Zastanawiasz się, czy brać tabletki na nadciśnienie przy niskim ciśnieniu? Ważne jest, aby nie przerywać leczenia samodzielnie. Zmieniając dawkę leków na nadciśnienie na receptę bez konsultacji z lekarzem, możesz poważnie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Profesjonalista medyczny będzie w stanie ocenić Twoją sytuację i odpowiednio dostosować leczenie. W przypadku przyjmowania leków na nadciśnienie bez recepty również warto skonsultować wszelkie zmiany dawkowania z lekarzem.
Nadciśnienie tętnicze trzeba leczyć, ponieważ ignorowanie złych wyników może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jednak fachowo dobrane leki oraz zdrowy tryb życia dadzą Ci komfort na co dzień!