Gedeon Richter to globalny, innowacyjny koncern farmaceutyczny

Znajdujemy rozwiązania na nieustannie zmieniające się warunki i potrzeby pacjentów na całym świecie.

Gedeon Richter w Polsce

Gedeon Richter jest firmą wchodzącą w skład międzynarodowego koncernu farmaceutycznego.

W Polsce Koncern reprezentują dwie spółki: Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o., która zajmuje się sprzedażą i marketingiem produktów Grupy oraz spółka produkcyjna, centrum badawczo-rozwojowe Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. Nasze zaplecze produkcyjne stanowi wybudowana w 1998 roku supernowoczesna fabryka w przemysłowej dzielnicy Grodziska Mazowieckiego, niedaleko Warszawy. Zakład ten daje nam ogromne możliwości dalszego rozwoju, spełnia jednocześnie wszystkie standardy i wymagania GMP.

Tworzymy leki od ponad 130 lat

Początek – pierwsza apteka

Zaczęliśmy od otwarcia niewielkiej apteki w Budapeszcie ze skromnym laboratorium na zapleczu. Apteka produkowała głównie leki organoterapeutyczne – wykonane z narządów zwierząt.

Nasza fabryka

W 1907 roku dynamicznie rozwijająca się firma przeniosła swoją produkcję do nowo wybudowanej fabryki w dzielnicy Budapesztu - Kőbánya. Pierwsze leki produkowane w nowych zakładach to środki dezynfekujące, zwalczające gorączkę oraz leki przeciwbólowe, z których najbardziej znanym był Kalmopyrin (kwas acetylosalicylowy), który jest używany do dziś.

Ponad 100 specjalności farmaceutycznych

W 1923 roku firma została zrestrukturyzowana jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie Gedeon Richter Zakłady Chemiczne. Sukces, który odniosła, zawdzięczała wiedzy i dążeniu do wysokiego poziomu innowacyjności.

Międzynarodowa sieć

W okresie międzywojennym Gedeon Richter zbudował 10 filii oraz 40 przedstawicielstw działających za granicą. Firma miała swoich agentów na wszystkich pięciu kontynentach. Do czasu wybuchu II wojny światowej Richter był jednym z największych eksporterów na Węgrzech.

Sukces pełen witamin

W latach 50 tych Gedeon Richter intensywnie zaangażował się w tworzenie leków oryginalnych. Rozpoczęły się badania nad polipeptydami. W 1948 roku firma została znacjonalizowana, a jej nazwa została zmieniona na Kőbánya Pharmaceutical Company. W tym czasie największym naszym sukcesem była produkcja witaminy B12.

Dobre lekarstwa nie znają granic

W latach 60. Gedeon Richter był wiodącym dostawcą leków dla Związku Radzieckiego, rozwijał także swoją pozycję na rodzimym węgierskim rynku oraz w grupie krajów bloku wschodniego. Dobre lekarstwa nie znały polityki i granic.

Przede wszystkim eksport

W latach 70 tych –odnotowaliśmy znaczący wzrost eksportu na Zachód. To pozwoliło spółce rozszerzyć zakres swoich działań i rozwinąć linię produktów ziołowych. Ogromnym sukcesem firmy było wykorzystanie substancji czynnej Vinpocetinum, w oryginalnym produkcie, poprawiającym krążenie w mózgu. Produkt ten pojawił się na rynku w 1977 roku i okazał się fenomenem na całym świecie.

Powrót do korzeni – Gedeon Richter

Leki z Vinpocetinum zostają jednym z najlepiej znanych produktów firmy, która pod koniec 1980 roku wróciła do swojej pierwotnej nazwy Gedeon Richter.

Nowa era – nowe wyzwania

Zmiany społeczne, polityczne i gospodarcze, które przetoczyły się nad Europą i państwami byłego bloku socjalistycznego w 1990, oszczędziły spółkę, ale i ona sama musiała się znieminć owym czasie. W konsekwencji, firma ponownie skoncentrowała się na preparatach farmaceutycznych stosowanych u ludzi. Stopniowo rezygnowała też z produkcji pestycydów, leków weterynaryjnych i kosmetycznych.

Silni w Europie i poza

Richter nie tylko odbudował swoją pozycję na Węgrzech, ale stał się także dominującą firmą farmaceutyczną w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym samym czasie znacznie zwiększył swoje znaczenie na rynkach krajów Unii Europejskiej, Japonii, Chinach i Stanach Zjednoczonych.

Globalny gracz

Firma jest obecna w ponad 45 krajach, ma pięć zakładów produkcyjnych, 29 biur przedstawicielskich oraz 39 spółek zależnych i spółek sprzedaży hurtowej. Głównym celem Spółki jest ciągły rozwój portfela produktów i praca nad innowacyjnymi preparatami medycznymi dostępnymi dla pacjentów na całym świecie.

Zarząd Gedeon Richter

Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

 • Németh Tomasz

  Prezes Zarządu

  Dyrektor Generalny i Prezes Zarządu Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. od 2009. Ekonomista z tytułem MBA na Uniwersytecie w Ilinoiis. Swoją karierę zawodową rozpoczął w sektorze bankowym.

  Do zespołu Gedeon Richter dołączył w roku 2002. Brał aktywny udział w procesie prywatyzacyjnym Grodziskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa odpowiadając za wiele obszarów, takich jak controlling i nadzór finansowy.

 • Kovács Lajos

  Wiceprezes Zarządu

  Dyrektor ds. Technicznych Gedeon Richter na Węgrzech od 2005 roku.

  Członek Zarządu Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. od 2015 roku.

 • László Nemes

  Wiceprezes Zarządu

  Dyrektor Zarządzający Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o. od 2008 roku.

  Zasiadał w pierwszym składzie Zarządu od 2002 roku. Po raz drugi został Członkiem Zarządu Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. w 2008 roku.

 • Toma Gábor

  Wiceprezes Zarządu

  Dyrektor ds. Wytwarzania Produktów Leczniczych od 2008.

  Członek Zarządu Gedeon Richter Polska Sp. z o.o. od 2006 roku.

Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o.

 • László Nemes

  Prezes Zarządu

  Dyrektor Zarządzający Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o. od 2008 roku. Prezes Zarządu, Przewodniczący Rady Dyrektorów. Ekonomista ze specjalizacją w handlu zagranicznym i międzynarodowym marketingu.

  Związany z marką Gedeon Richter od 1994 roku, kiedy przewodził działowi eksportu. Odpowiedzialny za rynek polski, później Szef Spółki Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o. z odpowiedzialnością za marketing i sprzedaż produktów Grupy Gedeon Richter w Polsce

 • Orosz Andras

  Członek Zarządu

  Dyrektor Sprzedaży Grupy Gedeon Richter od 2006.

  Członek zarządu Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o.

Komunikaty prasowe

 • Zgoda Komisji Europejskiej na zastosowanie leku Reagila® (cariprazine)

  24/07/2017

  Budapeszt, Węgry – 19 lipca 2017 r. – Spółka Gedeon Richter Plc. poinformowała, że Komisja Europejska (KE) udzieliła zgody na...

 • Komunikat ws dopuszczenia Cariprazine do obrotu

  11/06/2017

  EMA rozpoczęła ocenę wniosku spółki Gedeon Richter o dopuszczenie leku Cariprazine do stosowania w leczeniu schizofrenii. Budapeszt, 29 marca 2016...

 • Komunikat ws rozbudowy Debreczyna

  11/06/2017

  Komunikat prasowy Spółka Gedeon Richter rozbudowuje zakład biotechnologiczny w Debreczynie, dysponujący najnowszą, unikatową technologią w regionie. Budapeszt, marzec – Gedeon...

 • Przejęcie Finox Holding

  11/06/2017

  Gedeon Richter ogłasza przejęcie Finox Holding w zamian za świadczenia wzajemne o wartości ok. 175 mln EUR (190 mln CHF)....

Zobacz również